Polska w NATO od 20 lat. Wielki piknik wojskowy w Lublinie

Z okazji 20. rocznicy przyjęcia Polski do North Atlantic Treaty Organization w siedzibie Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady w Lublinie odbył się piknik wojskowy.

Piknik „20 lat Polski w NATO” przyciągnął tłumy lublinian. Wojskowi przygotowali całe mnóstwo atrakcji. - Myślę, że wielu ludzi ma świadomość dotyczącą naszej obecności w NATO i o wzmocnieniu naszego bezpieczeństwa. Nasz piknik i inne działania są po to, aby tę świadomość wzmacniać. W związku z rocznicą przystąpienia Polski do NATO w całym kraju odbywa się symbolicznie 20 takich pikników, w tym jeden w Lublinie - mówi ppłk Mariusz Brodalka, dowódca Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady i jednocześnie dowódca Garnizonu Lublin.

- Postawiliśmy w ramach wydarzenia na różnorodność, aby odwiedzające nas osoby w różnym wieku mogły znaleźć coś atrakcyjnego dla siebie. Przede wszystkim chcieliśmy pokazać nowy sprzęt wojskowy oraz innych służb, takich jak straż graniczna, policja, straż pożarna, służba celna. Ale sprzęt prezentowany jest też przez grupy rekonstrukcyjne - wyjaśnia ppłk M. Brodalka.

Dowódca podkreśla, że w Lublinie stacjonuje dużo wojska, ale plany na przyszłość są takie, aby ściana wschodnia się rozbudowywała pod tym względem. Decyzje polityczno-wojskowe zakładają stworzenie w Lublinie nowej brygady, a w Siedlcach nowej dywizji.

- Jesteśmy w NATO 20 lat. Łatwo da się zauważyć, jak nasza armia się zmieniła na przestrzeni tych dwóch dekad. Armia jest na dzień dzisiejszy zawodowa, w pełni profesjonalna. Diametralnie zmieniło się na przestrzeni tych lat wyposażenie wojskowe. Jesteśmy pełnoprawnym członkiem NATO, uczestniczymy w ćwiczeniach oraz wielu innych działaniach o charakterze międzynarodowym - precyzuje dowódca Batalionu Dowodzenia Wielonarodowej Brygady.

Dużą popularnością cieszył się tor sportowy z przeszkodami dla dzieci, przygotowany przez st. sierż. Grzegorza Melucha. - Cieszę się, że rodzice wraz z dziećmi interesują się taką formą spędzania czasu - podkreśla wojskowy. Tradycyjnie dużym powodzeniem cieszyły się wozy wojskowe i stoiska z bronią oraz grochówką.

W lipcu 1997 r. Polska, Czechy i Węgry, należące do 1991 r. do Układu Warszawskiego, otrzymały zaproszenie do przystąpienia do NATO. Natomiast dokładnie 12 marca 1999 r. Polska, obok wspomnianych wyżej państw, stała się oficjalnie członkiem Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego. North Atlantic Treaty Organization jest układem wojskowym zawiązanym w sierpniu 1949 r. w Waszyngtonie. Główną ideą powstania NATO była reakcja na zagrożenie ze strony byłego ZSRR. Po jego rozpadzie organizacja realizuje zadania stabilizacyjne i zabezpieczające. Do NATO należy 29 państw. Na czele układu stoi Norweg Jens Stoltenberg.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  11°C Czwartek
  rano
  19°C Czwartek
  dzień
  20°C Czwartek
  wieczór
  16°C Piątek
  noc
  wiecej »