Szóstą rocznicę wyboru na Stolicę Piotrową Papież Franciszek obchodzi odprawiając wielkopostne rekolekcje w Domu Bożego Mistrza w Aricci pod Rzymem.
„Prosimy Pana, aby obdarzył Cię światłem, umocnił i pocieszył w twej misji utwierdzania braci w wierze, w byciu fundamentem jedności oraz we wskazywaniu wszystkim drogi, która prowadzi do nieba” – takie życzenia w imieniu uczestniczących w rekolekcjach członków Kurii Rzymskiej złożył Franciszkowi emerytowany prefekt Kongregacji ds. Biskupów. Kard. Giovanni Battista Re prosił też dla Papieża o Boże błogosławieństwo i zapewnił go: „wiedz, że jesteśmy blisko ciebie z wielkim przywiązaniem i szczerym oddaniem”.
Obchodzona rocznica pontyfikatu nie wpłynęła jednak na program rekolekcyjny. Rano Franciszek przewodniczył Eucharystii, koncelebrowanej z uczestnikami ćwiczeń duchowych, a następnie wysłuchał nauk głoszonych przez benedyktyńskiego opata Bernarda Francesca Marię Gianniego.
Włoski zakonnik wskazał na potrzebę odwoływania się do pamięci, nawet jeżeli dzisiejszy świat zanurzony jest w teraźniejszość, w pragmatyzm i wszechobecne nowinki technologiczne. Przypomniał, że pamięć jest jednym z wymiarów naszej wiary, czego wyrazem jest m.in. Eucharystia, codzienna pamięć Kościoła prowadząca do męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Benedyktyn przywołał słowa Jana Pawła II, który zachęcał do tego, aby ukazywać ludziom piękno pamięci, siły, która pochodzi od Ducha i czyni nas świadkami, bo jesteśmy synami świadków oraz by dać skosztować ludziom cudownych rzeczy, które Duch uczynił w historii.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.