Nie jest to problem instytucji, tylko problem globalny - powiedział w czwartek przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki podczas konferencji, na której zaprezentowano opracowanie dotyczącego wykorzystywania małoletnich przez duchownych w Polsce.
W czwartek biuro prasowe KEP poinformowało, prezentując dane statystyczne o wykorzystywaniu małoletnich przez duchownych w Polsce, że od 1 stycznia 1990 r. do 30 czerwca 2018 r. zgłoszono 382 przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez duchownych, w tym 198 dotyczyło osób poniżej 15 lat, a 184 powyżej 15 lat.
KEP podało, że łączna liczba ofiar we wszystkich (również niepotwierdzonych) przypadkach poniżej 15 lat życia wynosiła 345, a powyżej 15 lat - 280.
"To nie jest to problem instytucji tylko problem globalny" - powiedział podczas konferencji prasowej abp Gądecki. "Do tej pory przyzwyczailiśmy się do tego hasła ukutego ideologicznie mianowicie: pedofilia w Kościele. To hasło dość zręcznie dobrane miało w sumie z jednej strony wskazać na problem, który istnieje, z drugiej zaś strony poderwać też autorytet Kościoła i doprowadzić do tego, żeby zaufanie wiernych w ogóle do instytucji Kościoła zostało zniszczone" - podkreślił przewodniczący KEP.
"To co zostało powiedziane (...) w relacji do przemówienia Ojca Świętego, że jest to problem Kościoła w pierwszym rzędzie, właśnie ze względu na autorytet moralny, na odpowiedzialność Kościoła, na zobowiązanie, jakie podejmował każdy z duchownych dobrowolnie, natomiast to nie jest problem samego Kościoła, to jest problem całego świata" - zaznaczył.
Jak dodał, do tej pory "nie widać chęci ruszenia tego problemu w wymiarze społecznym". "Nie widać szerszego zainteresowania społecznego, myślę także o zainteresowaniu rządowym i samorządowym. Co z tego wszystkiego będzie, jeśli zlikwidujemy problem pedofilii w Kościele, a on będzie w takim wymiarze w społeczeństwie?" - powiedział abp Gądecki.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.