Organizatorem wyjątkowego spotkania, które odbywa się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim pod hasłem: "Rozbudźmy młodość Kościoła", jest Centrum Duszpasterstwa Młodzieży.
Na spotkanie młodych, którzy chcą dyskutować o swoim "teraz" oraz o swoim "jutro" w Kościele, przybyli młodzi przedstawiciele parafii oraz różnych wspólnot z całej archidiecezji.
Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą, którą poprowadził ks. Jerzy Krawczyk, diecezjalny duszpasterz Ruchu Światło-Życie.
Przybyłych młodych przywitał prorektor KUL ks. prof. Andrzej Kiciński. – KUL dzięki waszej obecności jest młodą uczelnią, zawsze gdy wy jesteście, to Kościół jest młody i 100-letni KUL jest młody – przekonywał.
W jednym z punktów raportu podsumowującego obrady Synodu ds. młodzieży w Rzymie zapisano, że Kościół podjął decyzję o priorytetowym potraktowaniu duszpasterstwa młodzieży. Rozpoczynając spotkanie, diecezjalny duszpasterz młodzieży ks. Adam Bab przypomniał ustalenia synodu. - Jesteście tymi, których Kościół traktuje priorytetowo. Dla nas jesteście priorytetem, dla nas, duszpasterzy, ale też dla nas wszystkich. Mamy was czytać jako słowo Boże, jesteście żywym słowem Bożym. Macie bardzo poważną, odpowiedzialną misję w Kościele.
Ksiądz Adam podziękował też wszystkim przybyłym na synod młodym ludziom za to, że w ich sercu jest "tak" dla Chrystusa. – Bez względu na to, jak bardzo to "tak" jest dojrzałe – stwierdzał. – To nasz skarb ten wasz wybór, ta decyzja na "tak" wobec Boga.
Duszpasterz tłumaczył, że choć nie zawsze ta decyzja jest oczywista, to jednak w ich życiu się wydarzyła. – Teraz trzeba tę decyzję pogłębić, rozwinąć i ugruntować na całe życie. Dotąd, dopóki ona w waszym życiu zachowa świeżość, będzie źródłem odwagi, nadziei. Wtedy też będziecie zawsze młodzi, choć wasze lata będą mijać – podkreślał ks. Adam. – Dziś jesteśmy tu wszyscy po to, by sobie pomóc w tej decyzji wytrwać i spróbować przekazywać ją innym.
Jednym z pierwszych etapów spotkania była analiza ankiet, które wypełniło ponad tysiąc młodych ludzi z archidiecezji. Zostali oni zapytani o to, jak widzą stan swojej wiary i swoje miejsce w Kościele, a także o to, jakie widzą plusy i minusy działalności Kościoła.
Sobotni program spotkania:
9.00 – jutrznia z homilią
9.30 – wystąpienia młodzieży
10.30 – spotkania w grupach zakończone ankietą online
12.30 – Eucharystia
13.30 – obiad
15.00 – podsumowanie ankiety z pracy grupach, panel dyskusyjny oraz słowo księdza arcybiskupa
17.30 – wspólna modlitwa
18.00 – kolacja
19.00 – film o Helenie Kmieć
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.