Porozumienie w sprawie kwalifikacji zawodowych wymaganych od nauczycieli religii pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz Ministrem Edukacji Narodowej zostało podpisane przez min. Annę Zalewską oraz przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP bp. Marka Mendyka.
W przekazanym PAP w czwartek komunikacie przez biuro prasowe episkopatu Polski, jego autorzy podkreślili, że "porozumienie określa kwalifikacje, jakie musi posiadać osoba kierowana do nauczania religii rzymskokatolickiej w przedszkolach i szkołach różnych typów placówek oświatowych: szkołach podstawowych, szkołach branżowych, liceach ogólnokształcących i technikach oraz w szkołach specjalnych".
Nowelizacja dotychczasowego porozumienia była konieczna - jak podkreślają autorzy komunikatu - ze względu na wdrażaną reformę systemu edukacji: m.in. likwidację gimnazjów i zmianę terminologii - szkoły ponadpodstawowe zamiast ponadgimnazjalnych, szkoły branżowe w miejsce zawodowych. "Oprócz kwalifikacji, nauczyciele religii muszą posiadać przygotowanie pedagogiczne do nauczania tego przedmiotu zgodnie z wymaganiami określonymi przez ministra edukacji narodowej oraz ministra nauki i szkolnictwa wyższego".
"Porozumienie stanowi, że nauczyciel religii musi spełniać wymagania kwalifikacyjne i pedagogiczne analogiczne do tych, które spełniają inni nauczyciele. Wobec pojawiających się w przestrzeni medialnej nieprawdziwych informacji należy stanowczo podkreślić, że standardy kształcenia nauczycieli religii i wymagania niezbędne do zatrudnienia ich w placówkach oświatowych są takie, jak w przypadku każdego innego nauczyciela" - czytamy w komunikacie.
Jego autorzy przypominają, że do tej pory kwalifikacje wymagane od nauczycieli religii rzymskokatolickiej określało porozumienie zawarte pomiędzy Konferencją Episkopatu Polski oraz ministrem edukacji narodowej z 31 maja 2016 r. w sprawie kwalifikacji wymaganych od nauczycieli religii.
Podpisane obecnie porozumienie wchodzi w życie 1 września 2019 r.
Kac nakazał wojsku "bezkompromisowe działanie z całą stanowczością", by zapobiec takim wydarzeniom.
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
W III kw. br. 24 spółki giełdowe pozostające pod kontrolą Skarbu Państwa zarobiły tylko 7,4 mld zł.
Uroczyste przekazanie odbędzie się w katedrze pw. Świętego Marcina w Spiskiej Kapitule na Słowacji.