Ostatni Piłsudski jest Japończykiem

- Ostatni męski potomek rodziny Piłsudskich jest… Japończykiem - mówi Lucjan Buchalik.

Dyrektor Muzeum Miejskiego w Żorach zaszczycił swą obecnością wernisaż wystawy „Świat Ajnów - od Bronisława Piłsudskiego do Shigeru Kayano”, otwartej w Muzeum Historycznym Miasta Tarnobrzega.

Ekspozycja przygotowana przez żorską instytucję z okazji obchodzonej w ubiegłym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, trafiła do Tarnobrzega za sprawą Beaty Kotasiak-Wójcik, kustosza tarnobrzeskiego muzeum.

- Interesuję się tematyką podróżniczą. Kilka lat temu intensywnie zaczęłam zgłębiać biografię Bronisława Piłsudskiego, starszego brata Józefa, która okazała się nieprawdopodobnie barwna, niezwykła, a niestety bardzo słabo znana. Kiedy w ubiegłym roku uczestniczyłam w konferencji naukowej na Śląsku, odwiedziłam żorskie muzeum, gdzie prezentowana była wystawa o Ajnach i Bronisławie Piłsudskim. Byłam nią zachwycona. Z uwagi na ogromne zainteresowanie, musieliśmy czekać blisko rok na przyjazd ekspozycji, na której zwiedzający poznają nie tylko życie brata marszałka, ale również życie Ajnów z przełomu XIX i XX wieku, czyli takie, jakie widział je Bronisław Piłsudski podczas swej zsyłki na Sachalinie – wyjaśniała Beata Kotasiak-Wójcik.

Wszystkie eksponaty prezentowane na wystawie pochodzą ze zbiorów własnych Muzeum Miejskiego w Żorach, posiadającego najbogatszą w Polsce kolekcję strojów, ozdób, narzędzi, naczyń, bibelotów ajnuskich, stale wzbogacaną o kolejne nabytki, kupowane m.in. w  warsztatach rzemieślniczych w Biratori oraz antykwariatach w Sapporo, Tokio i Brukseli. Dodatkowo ekspozycję wzbogacają liczne archiwalne fotografie, zabytkowy fonograf, jakim posługiwał się Piłsudski oraz informacje zawarte na multimediach.

Bronisław Piłsudski, przebywając na zesłaniu na Sachalinie za udział w przygotowaniach do zamachu na cara Aleksandra III, zetknął się z kulturą Ajnów, ludu, który osiedlił się na południowym Sachalinie oraz Wyspach Japońskich ponad 6 tysięcy lat temu. Zainteresował się nimi szczególnie mocno nie bez powodu, poznał tam bowiem przepiękną Chuusammę, krewną wodza plemienia, którą poślubił.

Ostatni Piłsudski jest Japończykiem   Marta Woynarowska /Foto Gość Fragment ekspozycji z... przedstawicielką Ajnów.

- Doczekał się z nią dwójki dzieci - syna Sukezō i córki Kyō. Ostatnim potomkiem w linii męskiej Piłsudskich jest wnuk Bronisława - Kazuyasu Kimura, mieszkający w Japonii - mówił Lucjan Buchalik, dyrektor muzeum w Żorach.

Zachęcony przez znanego rosyjskiego badacza Lwa Sternberga, zajął się badaniami etnograficznymi Ajnów, wykorzystując najnowocześniejsze, wręcz rewolucyjne wówczas urządzenia, w tym fonograf Edisona, dzięki któremu zarejestrował mowę i pieśni ajnuskie. Zaprzyjaźniony z nim pisarz Wacław Sieroszewski, krótko, acz treściwie podsumował jego dokonania: „Zebrał do 10 000 wyrazów ainoskich, 6 000 gilackich, 2 000 oroczońskich, dużo bajek, pieśni, legend, podań, obyczajów, moc fotografii i jedyną na świecie kolekcję 100 wałków fonograficznych, odtwarzających dźwięk i mowy tych ludów”.

Przez swoje zaangażowanie w utrwalenie kultury Ajnów, w pomoc w zmaganiach z rosyjską władzą i codziennym, niełatwym życiem zyskał przydomek króla Ajnów.

Sachalin ostatecznie opuścił w 1906 roku. Przez Stany Zjednoczone dotarł na ziemie Polskie. Zamieszkał przez jakiś czas w Zakopanem, gdzie prowadził badania etnograficzne wśród górali podhalańskich. Po wybuchu I wojny światowej wyjechał do Szwajcarii, a pod koniec roku 1917 znalazł się w Paryżu. Problemy ze znalezieniem zatrudnienia oraz wzmagająca się depresja doprowadziły go prawdopodobnie do samobójstwa. 17 maja 1918 roku, czyli pół roku przed przejęciem władzy w odradzającej się Polsce przez młodszego brata, wyłowiono ciało Bronisława z Sekwany.

Wystawa, prezentowana w zamku Tarnowskich w Dzikowie, siedzibie Muzeum Historycznego Miasta Tarnobrzega, będzie udostępniona zwiedzającym do 19 maja tego roku.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Tomasz
  09.04.2019 22:09
  Nieprawda, wyraził się nieprecyzyjnie odnośnie „ostatniego Piłsudskiego”. Ostatni przedstawiciel gałęzi Piłsudskich, z której pochodził marszałek ... Bo ród Piłsudskich nadal istnieje, a jego przedstawiciele mieszkali po wojnie zarówno w Anglii, jak i w Polsce. Ci ostatni przejściowo zmienili nazwisko w okresie stalinowskim na Ginetowicze, bo takie było ich pierwotne nazwisko, a Piłsudski wzięli od Piłsud.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  21°C Poniedziałek
  wieczór
  17°C Wtorek
  noc
  14°C Wtorek
  rano
  22°C Wtorek
  dzień
  wiecej »