O. Cantalamessa: W Chrystusie Bóg cierpi z nami i dla nas

Stworzenie w sposób instynktowny poszukuje Boga, który jest pełen mocy. Dlatego tak często mówi o Nim: wszechmogący.

Ewangelie natomiast zapraszają nas do kontemplacji Bożego oblicza na krzyżu, w całkowitej niemocy. Mówią nam one, że prawdziwa wszechmoc znajduje się w całkowitej niemocy Kalwarii. To słowa z ostatniej wielkopostnej konferencji kaznodziei Domu Papieskiego wygłoszonej dla Papieża i pracowników Kurii Rzymskiej. Poświęcił ją tajemnicy Boga, który wybrał to, co małe w oczach świata, aby zadziwić mądrych.

O. Raniero Cantalamessa wskazał, że tym, co jest małe w oczach świata, to krzyż, na którym zawisł Jezus. Dla jednych jest to skandal, dla innych głupstwo, ale dla powołanych jest mądrością i mocą Bożą. Ta mądrość wyraża się w odwróceniu tego, czego można by się spodziewać po Bogu. Bóg jest wszechmocny, a objawia się w niemocy, jest mądrością, a objawia sięw głupocie, jest chwałą, a objawia się w skandalu, jest bogactwem, a objawia się w ubóstwie. Na krzyżu ta inność w oczekiwaniach człowieka względem Boga osiągnęła swój szczyt, Bóg objawił się w swej wyjątkowości, w tym, co jest Mu właściwe. Aby ukazać nam swą nieskończoną, bezgraniczną miłość, nie zawahał się cierpieć.

“W stworzeniu Bóg objawił swą miłość ku nam, napełniając nas darami: natura ze swą wspaniałością, która jest poza nami; inteligencja, pamięć, wolność i wszystkie inne dary, które są w nas. Ale to Mu nie wystarczyło. W Chrystusie chciał cierpieć z nami i dla nas – podkreślił o. Cantalamessa. - Podobnie dzieje się w relacjach między stworzeniami. Kiedy rozkwita miłość, natychmiast odczuwa się potrzebę ukazania tego, przynosząc prezenty kochanej osobie. I to jest to, co robią dla siebie zakochani. Wiemy jednak, jak rozwijają się rzeczy: kiedy się pobiorą, pojawiają się ograniczenia, trudności, różnice charakteru. Nie wystarczy już tylko przynosić prezenty. Aby iść dalej i czynić ciągle atrakcyjnym życie małżeńskie, trzeba nauczyć się nosić ciężary jeden drugiego, cierpieć jeden dla drugiego i jeden z drugim.”

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  10 11 12 13 14 15 16
  17 18 19 20 21 22 23
  24 25 26 27 28 29 30
  1 2 3 4 5 6 7
  10°C Piątek
  noc
  11°C Piątek
  rano
  16°C Piątek
  dzień
  17°C Piątek
  wieczór
  wiecej »