W parafiach Archidiecezji Krakowskiej odbywa się zbiórka pieniędzy dla poszkodowanych w powodzi. Akcja to odpowiedź na apel metropolity krakowskiego kard. Stanisława Dziwisza.
W komunikacie, który czytany jest w kościołach archidiecezji kardynał, wezwał do niesienia pomocy tym, którzy ucierpieli z powodu powodzi. "Niech wyrazem naszej solidarności i miłości będzie modlitwa, pociecha i wsparcie materialne" - napisał kard. Dziwisz.
Datki do puszek zbierają wolontariusze. Pieniądze zostaną przekazane Caritasowi.
O zorganizowanie zbiórki prosił biskupów diecezjalnych przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik.
Już w sobotę krakowianie przynosili dary do punktu socjalnego Caritas, zbiórki i kwesta odbywały się także w krakowskich hipermarketach oraz w sklepach w Myślenicach.
Z krakowskiej Caritas wyjechało do tej pory ponad 20 transportów z pomocą m.in. do Liszek, Radziszowa, Lanckorony, Woli Radziszowskiej, Izdebnika, Kopanki, Jeziorzan oraz do krakowskiej parafii przy ul. Saskiej, która ucierpiała po przerwaniu wału przeciwpowodziowego.
"W transportach były środki czystości, wiadra, gumowce, woda pitna i żywność - gotowe dania w puszkach, chleb, gorące posiłki" - poinformowała Agnieszka Homan z Caritas Archidiecezji Krakowskiej. Poszkodowanym potrzebne są też koce, ręczniki, pościel, ubrania i obuwie.
Caritas zbiera zgłoszenia osób, które dysponują transportem i mogłyby dostarczać dary powodzianom.
Kard. Stanisław Dziwisz i dyrektor krakowskiej Caritas ks. Bogdan Kordula odwiedzili w sobotę powodzian w Łaśnicy i Podhybiu w gminie Lanckorona, gdzie w wyniku osuwisk zniszczonych lub uszkodzonych jest kilkadziesiąt domów.
Wpłaty na rzecz powodzian można przekazywać na konto Caritas Archidiecezji Krakowskiej: Bank Spółdzielczy Rzemiosła Kraków, nr 58 8589 0006 0000 0011 1197 0001, z dopiskiem "Pomoc powodzianom".
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.