W Brukseli przebywa kard. Luis Sako. Iracki patriarcha spotyka się z przedstawicielami instytucji europejskich. Chce ich zapoznać z aktualnymi problemami Iraku oraz tamtejszych chrześcijan, często dyskryminowanych oraz poddanych prześladowaniom.
Przewodniczący irackiego episkopatu zabiega również o wsparcie ze strony Kościoła. Chodzi przede wszystkim o odpowiedź na epokowe wyzwanie, jakim jest fundamentalizm islamski, który nadal uderza z całą siłą, niosąc śmierć i zniszczenie, jak chociażby ostatnio na Sri Lance. Patriarcha wskazuje na szczególną odpowiedzialność zwierzchników muzułmańskich. Straszną rzeczą jest zabijać kogoś tylko dlatego, że nie podziela tej samej wiary – mówi kard. Sako. Jego zdaniem fundamentalizm muzułmański jest jak bomba, która wszędzie rozsiewa strach i panikę. Wszyscy powinni współpracować, aby położyć kres tej ideologii.
W rozmowie z Radiem Watykańskim kard. Sako wskazał na znaczenie Unii Europejskiej, która w większym stopniu mogłaby wspierać Irakijczyków i chrześcijan na Bliskim Wschodzie:
“Trzeba wywierać presję na rządy krajów Bliskiego Wschodu, aby zagwarantowały przestrzeganie praw człowieka. To jest sprawa podstawowa! – powiedział Radiu Watykańskiemu kard. Sako. – Trzeba chronić wszystkie grupy tworzące społeczeństwo irackie, które przecież nie są czymś obcym. Tutaj w Europie muzułmanie mają wszystkie prawa, a w Iraku, w Syrii chrześcijanie są poddani dyskryminacji, a czasami dotyka ich również prześladowanie w imię religii. Na to nie można się zgodzić. Trzeba wszystkim zagwarantować te same prawa. Wspólnota międzynarodowa, a szczególnie Unia Europejska, która zna sytuację i jest również blisko tych krajów, powinna je motywować, szczególnie na drodze wdrażania praw obywatelskich.”
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.
Według przewodniczącego KRRiT materiał zawiera treści dyskryminujące i nawołujące do nienawiści.
W perspektywie 2-5 lat można oczekiwać podwojenia liczby takich inwestycji.