Blisko 400 różnych wykonawców wzięło w niedzielę udział w Białymstoku w dorocznym Święcie Kultury Białoruskiej. To jedna z większych w roku imprez tej mniejszości narodowej, organizowana przez Białoruskie Towarzystwo-Społeczno Kulturalne w Polsce.
Na plenerowej scenie w Parku Planty występowali soliści, zespoły, zarówno dzieci, młodzież jak i dorośli z białoruskich zespołów działających na Białostocczyźnie, ale też goście z Białorusi. Prezentacjom sprzyjała piękna pogoda, w parku były tłumy ludzi.
Celem święta zorganizowanego po raz 26. jest prezentacja kultury białoruskiej szerokiemu gronu odbiorców, służy ona także podtrzymywaniu tożsamości narodowej Białorusinów w Polsce.
Jak powiedział PAP organizator imprezy, przewodniczący Białoruskiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Polsce Jan Syczewski, wykonawcy i repertuar jest tak dobierany, by impreza była różnorodna i ciekawa. "Jest i piosenka współczesna, i folklorystyczna: autentyczna, opracowana" - powiedział Syczewski. Podkreślił, że prezentujący się podczas święta artyści to wykonawcy najlepsi, wyłącznie laureaci konkursów artystycznych. Syczewski dodał, że bardzo ważne jest, że swoje prezentacje mają także dzieci, bo są one "łącznikiem międzypokoleniowym" i to ważne, że kontynuują tradycje swoich rodziców i dziadków.
Na niewielkich kramach można też było kupić książki przywiezione przez przedstawicieli Centrum Prasy i Książki Narodów Słowiańskich w Warszawie - także polskojęzyczne przewodniki po Kresach, Wołyniu, Podolu, Ziemi Lwowskiej, spotkać się z twórcami białoruskimi takimi jak prof. Jan Czykwin czy Wiktor Szwed. Artyści ludowi z Grodna prezentowali wyroby i ozdoby ze słomy czy skóry, koralików, obrazy.
Święto Kultury Białoruskiej wsparło MSWiA, Podlaski Urząd Marszałkowski, prezydent Białegostoku oraz Kulturalne Centrum Białorusi przy Ambasadzie Republiki Białoruś w Polsce.
Największe skupiska mniejszości białoruskiej w Polsce są w województwie podlaskim. Nie ma jednak dokładnych danych na temat jej liczebności. Według wyników ostatniego spisu powszechnego, osób tej narodowości jest w Polsce ok. 50 tys., ale liderzy organizacji białoruskich kwestionują tę liczbę, szacując ją na 180-350 tys. osób.
Działające od ponad 50 lat Białoruskie Towarzystwo Społeczno-Kulturalne to najstarsza organizacja mniejszości białoruskiej w Polsce; w PRL była jedyną organizacją tej mniejszości - obecnie jest ich kilkanaście.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.