Po raz dwudziesty pierwszy 29 maja odbędzie się w Koszalinie finał diecezjalnego Festiwalu Pieśni Religijnej „Cantate Domino”. O randze imprezy świadczy fakt, że z roku na rok w konkursowe szranki staje coraz większa liczba uczestników.
Tym razem o miejsce w ścisłym finale walczyło około dwustu wykonawców z terenu diecezji koszalińsko - kołobrzeskiej. Eliminacje trwały kilka miesięcy, a przesłuchania rejonowe odbywały się m.in. w Koszalinie, Pile, Słupsku, Szczecinku i Świdwinie.
– To właśnie w Świdwinie o udział w finale walczyła największa liczba wykonawców. Z kolei najbardziej wyrównany poziom prezentowali uczestnicy z rejonu szczecineckiego – mówi Ryszard Pilich z koszalińskiego oddziału katolickiego Stowarzyszenia Civitas Christiana.
Łącznie do finału zakwalifikowało się 35 podmiotów wykonawczych. Będą to soliści, duety, tercety, zespoły wokalno-instrumentalne oraz chóry. W ciągu sześciu godzin przez estradę koszalińskiego kina „Kryterium” przewinie się około 350. wykonawców.
Zdobywca Grand Prix będzie znany w sobotę 29 maja o godzinie 16.00, a więc przed pierwszym z dwóch zaplanowanych koncertów galowych, w którym wystąpi koszalinianka – laureatka „Szansy na Sukces”, Viola Brzezińska wraz z zespołem. Drugi koncert rozpocznie się po godzinie 19.00 w koszalińskiej katedrze – będą to „Psalmy Dawidowe” do muzyki młodego krakowskiego kompozytora, Mateusza Jarosza. Jedenastoosobową orkiestrę kameralną stworzą głównie młodzi koszalinianie – studenci Akademii Muzycznych w Gdańsku i Bydgoszczy.
Początek finałowych zmagań w ramach 21. Festiwalu Pieśni Religijnej Cantate Domino już w najbliższą sobotę o godzinie 9:00 w sali koszalińskiego kina „Kryterium”. Tradycyjną nagrodą dla zwycięzcy festiwalu jest Złoty Witraż oraz nagroda pieniężna. Impreza odbywa się pod patronatem biskupa koszalińsko-kołobrzeskiego Edwarda Dajczaka oraz prezydenta Koszalina Mirosława Mikietyńskiego.
Co najmniej 13 osób zginęło, a 73 zostały ranne w wyniku działań policji wobec demontrantów.
Główny cel reżimu jest jasny: ograniczyć wszelkie formy swobody wypowiedzi.
Spędzili oni na stacji kosmicznej Tiangong (Niebiański Pałac) 192 dni.
Dom dla chrześcijan, ale życie w nim codzienne staje się trudniejsze i niepewne.
Papież Franciszek mówił wcześniej, że oboje kandydaci są przeciwko życiu.
"Brawo, feldmarszałku" - napisała caryca Katarzyna II w liście gratulacyjnym.