Nie przeceniać krytyk prawosławnych

„Nie należy przywiązywać nadmiernej wagi do krytyk papieskiej pielgrzymki ze strony niektórych środowisk prawosławnych” – stwierdził w wywiadzie dla agencji SIR wikariusz łacińskiego patriarchy Jerozolimy dla katolików mieszkających na Cyprze, o. Umberto Barato OFM. Cypryjskie media sporo miejsca poświęcają wypowiedziom niektórych biskupów prawosławnych, w obliczu rozpoczynającej się w piątek 16. pielgrzymki zagranicznej Benedykta XVI.

Włoski franciszkanin przypomina, że Cypryjski Kościół Prawosławny jednogłośnie zaaprobował pielgrzymkę, zaś jego przywódca, arcybiskup Chryzostom II zagroził hierarchom bojkotującym spotkanie z papieżem wykluczeniem na rok ze Świętego Synodu. Tak więc histeryczne wypowiedzi jednego z biskupów, określające Biskupa Rzymu heretykiem, „od kiedy Kościół łaciński oddzielił się od prawdziwego Kościoła” są sprzeczne z jednogłośną decyzją Synodu.

Franciszkanin nie przeczy, że na Cyprze pojawiły się także inicjatywy kontestowania pielgrzymki Ojca Świętego ze strony osób oskarżających papieża o niewłaściwe podejście do skandali związanych z molestowaniem przez niektórych duchownych osób nieletnich. Zdaniem o. Barato oskarżenia te, i sposób w jaki zostały sformułowane nie zasługują na odpowiedź, ponieważ podyktowane są uprzedzeniami. Jest on przekonany, że wizyta Benedykta XVI na Cyprze przyniesie „słowa nadziei, pojednania i pokoju". "Będzie też orędziem pocieszenia, skierowanym do wielu imigrantów, żyjących na tej wyspie” - zaznaczył Barato.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12 13 14 15 16 17 18
  19 20 21 22 23 24 25
  26 27 28 29 30 31 1
  2 3 4 5 6 7 8
  28°C Sobota
  dzień
  29°C Sobota
  wieczór
  26°C Niedziela
  noc
  21°C Niedziela
  rano
  wiecej »