Reklama

Warsztat Wałęsy w oknie Muzeum Nobla

W okno Muzeum Nobla w Sztokholmie znany polski artysta Grzegorz Klaman wmontował warsztat Lecha Wałęsy ze Stoczni Gdańskiej. Niecodzienna instalacja, mająca upamiętnić 30. rocznicę powstania Solidarności, zostanie otwarta dla publiczności w przyszłym tygodniu.

Reklama

Ważący 250 kilogramów, pomalowany na zielono stół roboczy stoczniowego robotnika Lecha Wałęsy, który w 1983 roku otrzymał Pokojową Nagrodę Nobla, już budzi ciekawość zwiedzających muzeum i przypadkowych przechodniów. Obiekt celowo został "wbity" w okno, tak aby naruszyć istniejący porządek i zwrócić uwagę odbiorców - zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku.

"Stąd nazwa projektu +Crushing In+, czyli +Przebicie+. Zależy nam jednak, aby znaczenie to było rozumiane szerzej. +Przebicie+ może symbolizować obalenie komunizmu lub karierę Wałęsy. Wyraz ten pasuje z jeszcze innego powodu, używany jest przecież przez elektryków" - powiedział PAP Grzegorz Klaman, twórca instalacji, który w czwartek doglądał ostatnich prac przy montażu warsztatu Wałęsy w sztokholmskim muzeum.

"To spory sukces, że w ogóle udało nam się umieścić stół w oknie zabytkowego budynku Muzeum Nobla. Zdaje się, że elewacja nie była naruszana od lat" - dodał Klaman.

Z tego powodu konieczne było przepiłowanie stołu na dwie części, które wystają z obu stron okna. Całość podparta została dopasowanymi nogami.

Wyjątkowość ekspozycji potwierdza kuratorka z Muzeum Nobla Karin Jonsson. "Nie było łatwo zrealizować ten projekt, nie mieliśmy zgody konserwatora na umieszczenie warsztatu w oknach od strony głównego wejścia. Ostatecznie udało się uzyskać pozwolenie na realizację projektu od strony kościoła Storkyrkan" - wyjaśniła.

Jej zdaniem ta lokalizacja może pomóc pozyskać dodatkowych zwiedzających. "Właśnie w tym kościele 19 czerwca odbędzie się ślub księżniczki Wiktorii, na który do Sztokholmu przyjadą tłumy turystów" - dodała.

Instalacja "Crushing In" będzie dostępna dla zwiedzających Muzeum Nobla w Sztokholmie od 16 czerwca do 19 września. Z tej okazji wydany zostanie katalog ze zdjęciami autentycznego miejsca pracy Wałęsy w Stoczni Gdańskiej.

Jest szansa, że później warsztat Wałęsy pokazany zostanie w Centrum Pokojowej Nagrody Nobla w Oslo. "Prowadzone są na ten temat rozmowy; sądzimy, że będzie to także właściwe miejsce dla warsztatu Lecha Wałęsy" - powiedziała Jonsson.

Projekt wspierają: Instytut Polski w Sztokholmie, Ambasada RP, Stocznia Gdańska, która podarowała stół roboczy Wałęsy sztokholmskiemu muzeum, oraz Instytut Sztuki Wyspa w Gdańsku. Przedsięwzięcie promuje również Gdańsk - miasto ubiegające się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
10°C Poniedziałek
wieczór
7°C Wtorek
noc
6°C Wtorek
rano
9°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama