Kolejne „niet” ze strony rosyjskoprawosławnej rozwiało nadzieje na rychłe spotkanie patriarchy Cyryla z Papieżem
Spekulacje na ten temat odżyły po papieskiej wizycie na Cyprze i udanych rozmowach Benedykta XVI ze zwierzchnikiem tamtejszej Cerkwi, Chryzostomem. Przewodniczący Wydziału Zewnętrznych Kontaktów Kościelnych Patriarchatu Moskiewskiego orzekł, iż określenie konkretnej daty i miejsca spotkania Papieża z patriarchą byłoby „przedwczesne”.
„Do spotkania takiego powinno dojść i mam nadzieję, że dojdzie, ale nie można dzisiaj określać daty i miejsca takiego spotkania” – powiedział metropolita Hilarion Ałfiejew. Podkreślił, że wcześniej, już wielokrotnie przedstawiano warunki dla takiego spotkania. Powinny być rozwiązane kwestie sporne, a do takich wysoki przedstawiciel patriarchatu moskiewskiego zaliczył „sytuację międzywyznaniową na Zachodniej Ukrainie”. Przypomnijmy, że Moskwa oskarża grekokatolików o „rozgromienie trzech diecezji patriarchatu na przełomie lat 80. i 90. ubiegłego wieku”. Grekokatolicy uważają, że tylko odebrali swoją własność zagrabioną im wcześniej przez władze komunistyczne i oddaną w ręce patriarchatu moskiewskiego.
„Problemy dzielące katolików i prawosławnych leżą w sferze ustroju kościelnego i teologii, ale w sprawach moralności praktycznie nie ma między nami różnic” – stwierdził metropolita Hilarion. Wskazał tu na zgodność w podejściu do życia małżeńskiego, przekazywania życia, zagrożeń ateizmu. „Nie jesteśmy w tych sprawach konkurentami, ale sojusznikami. Iluzoryczne są jednak nadzieje na rychłe zjednoczenie naszych Kościołów. W najbliższej perspektywie jest to niemożliwe. Posiadamy jednak wspólne pole misyjne. Nawet tak wpływowy Kościół jak rzymskokatolicki, w pojedynkę nie upora się z wyznaczonym przez Benedykta XVI zadaniem ewangelizacji Europy” – podsumował swoją wypowiedź metropolita Hilarion.
Unijni przywódcy planują w lipcu szczyt z przywódcą Chin Xi Jinpingiem w Pekinie
Białoruski funkcjonariusz w mundurze uczestniczył w probie forsowania polskiej granicy.
Zdaniem lidera Konfederacji sprawą powinna zająć się też Państwowa Komisja Wyborcza.
Pomijając polityczny wymiar tego wydarzenia, który Polacy różnie mogą oceniać... To trzeba zobaczyć.
Zaatakowali samo centrum miasta, zabijając 34 i raniąc 117 osób
Rozpoczął się kolejny etap renowacji jednej z najbardziej znanych budowli Stambułu.