Roztańczyli Kraków

Galą jubileuszową w Krakowskim Teatrze Variété rozpoczął się 20. Festiwal Tańców Dworskich "Cracovia Danza". Wystawiono spektakl premierowy "Pan Twardowski. Ale Bajka!".

W czasie jego trwania Kraków naprawdę tańczy. Miał być jednorazowym wydarzeniem w ramach cyklu wydarzeń odbywających się w roku 2000 z okazji przyznania Krakowowi tytułu Europejskiej Stolicy Kultury. Tymczasem stał się stałym elementem podwawelskiego krajobrazu kulturalnego. Kolejne edycje to podróż w czasie i przestrzeni, przez różne kraje i kultury dworskie, różne style tańca i okresy historyczne - mówiła podczas wczorajszej wieczornej gali Romana Agnel, tancerka, choreograf, pomysłodawczyni i dyrektor Festiwalu Tańców Dworskich "Cracovia Danza".

Organizatorzy imprezy odbywającej się rokrocznie latem w zabytkowych murach krakowskiego Starego Miasta mają się czym pochwalić. - W trakcie 19 poprzednich edycji festiwalu wystawiono 63 spektakle, w tym ponad 30 premier. Wzięło w nich udział 70 zaproszonych artystów i zespołów z 18 krajów świata. Spektakle i pokazy festiwalowe obejrzało 285 tys. widzów. Co roku 150 osób uczestniczy także w warsztatach tańca prowadzonych przez najlepszych pedagogów - wyliczyła Jadwiga Polus, dziennikarka i prezenterka stacji radiowej RMF Classic, prowadząca wraz Piotrem Krasnowolskim galę jubileuszową.

Dyrektor Agnel dziękowała całemu zespołowi artystów i organizatorów, "który oddaje festiwalowi swoje pasje, swoje umiejętności i swoje serca". W trakcie gali osoby zaangażowane w działania festiwalowe zostały uhonorowane odznaczeniami państwowymi i samorządowymi. Szefowa festiwalu otrzymała srebrny Krzyż Małopolski, odznakę honorową województwa Małopolskiego, zaś Marie-Claire Bär Le Corre, prowadząca od lat warsztaty francuskiego tańca renesansowego, oraz tancerka hinduska Alaknanda - odznaki Honoris Gratia, przyznawane "Za zasługi dla miasta Krakowa".

Tegoroczna, jubileuszowa edycja festiwalu przebiega pod znakiem bajek, baśni i legend. Podczas wczorajszej gali odbyła się premiera spektaklu baletowego "Pan Twardowski. Ale bajka!", opartego na muzyce Stanisława Moniuszki. Dwie sceny widowiska nawiązującego do historii sławnego krakowskiego czarnoksiężnika, w tym żartobliwej ballady Adama Mickiewicza "Pani Twardowska", przygotowali choreograficznie oraz inscenizacyjnie Alina Towarnicka i Dariusz Brojek. Kostiumy i scenografię zaprojektowała Bożena Pędziwiatr, a maski - Jonathan Fröhlich.

Artyści baletu Cracovia Danza zatańczyli zaś brawurowo i z humorem. Widowisko, tak jak w balladzie Mickiewicza, winno mieć właściwie tytuł "Pani Twardowska", bo tak naprawdę to ona, kreowana przez Martę Baranowską, była główną bohaterką spektaklu. To ona "diabła wyonacyła". Przeganiała miotłą Mefistofelesa kreowanego przez Łukasza Szkiłądzia, wodziła go na pasku, targała za ucho, aż czmychnął, porzucając cyrograf oddający mu duszę Pana Twardowskiego (kreowali go Krzysztof Antkowiak i Jan Fečko).

Festiwal potrwa do niedzieli 28 lipca. Od dzisiaj do czwartku 25 lipca w Barbakanie będą się odbywały o godz. 19 pokazy zespołów festiwalowych. Spektakle finałowe odbędą się zaś w sobotę 27 lipca i niedzielę 28 lipca w murach Collegium Maius UJ, Barbakanu oraz na płycie Rynku Głównego. W sobotę o godz. 20 zostanie zaprezentowany spektakl "Metamorfozy. Kot w butach" na podstawie bajek Charlesa Perault, po którym odbędzie się doroczny bal publiczności. Jubileuszowa edycja festiwalu zakończy się w niedzielę o godz. 20 wystawieniem dwóch spektakli - "Znad Jamuny i Gangesu" na podstawie baśni hinduskich oraz "Pan Twardowski. Ale Bajka!".

Szczegółowy program festiwalu jest dostępny na stronie internetowej www.cracoviadanza/festiwal/program.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
2°C Wtorek
wieczór
-1°C Środa
noc
-2°C Środa
rano
0°C Środa
dzień
wiecej »