Tablica poświęcona Sergiuszowi Piaseckiemu została odsłonięta w Rakowie, dawnym miasteczku granicznym II RP. Odbywa się tam IV "Rakowski Fest" - Festiwal Kultur współorganizowany przez ambasadę RP.
O otwartości, współistnieniu obok siebie wielu kultur i historii miasta mówili przedstawiciele miejscowych władz, a także dyplomaci z Polski i Izraela. Ambasady tych krajów są współorganizatorami Festiwalu Kultur w Rakowie, który odbywa się w tym roku po raz czwarty w miasteczku leżącym 30 km na Zachód od Mińska.
Sergiusz Piasecki, autor "Kochanka Wielkiej Niedźwiedzicy" i innych popularnych książek, w tym "Trylogii Mińskiej", pochodził właśnie z Rakowa.
W swojej twórczości opisywał m.in. burzliwe dzieje granicznego miasteczka, w którym kwitł przemyt i różnego rodzaju przestępczość, a na dodatek toczyła się walka wywiadów Polski i ZSRR. W latach 30. ubiegłego stulecia Raków nazywany był stolicą kontrabandzistów.
- Rozpoczęliśmy to święto od koncertu chórów w kościele katolickim i w cerkwi prawosławnej, co symbolizuje współistnienie tych dwóch wyznań - mówił ambasador Artur Michalski.
Przez cały dzień w Rakowie trwają różnego rodzaju imprezy - koncerty, w tym występy chórów z Polski, jarmark rękodzieła, wystawa przedwojennych zdjęć i plener malarski. Odbędzie się również wystawa i prezentacja książki poświęconej malarzowi Ferdynandowi Ruszczycowi. Chętni mogą wziąć udział w wycieczce po miasteczku, grze miejskiej "Ścieżkami kontrabandzistów" i degustacji potraw z różnych krajów. Wieczorem odbędzie się koncert polskiego zespołu Tekla Klebetnica i popularnego białoruskiego muzyka Lawona Wolskiego.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.