Żołnierze wyjeżdżający na misje poza granicami kraju mają przechodzić badania cytogenetyczne, a po powrocie także szczegółowe badania psychologiczne - zakłada projekt rozporządzenia, który trafił do uzgodnień międzyresortowych.
Wyniki badań genetycznych - jak wskazuje wojsko - będą przydatne do szybkiej oceny zgodności tkankowej w sytuacji koniecznego przeszczepu, zagwarantują posiadanie profilu danych biometrycznych o każdym żołnierzu, umożliwią szybką i pewną identyfikację rannych oraz poległych, a także identyfikację śladów biologicznych osób zaginionych.
Jak poinformowała PAP we wtorek rzecznik Inspektoratu Wojskowej Służby Zdrowia ppłk Joanna Klejszmit-Bodziuch, plany zakładają, że docelowo w przyszłości badaniami genetycznymi objęci mają zostać wszyscy żołnierze, pracownicy resortu obrony i osoby wytypowane przez MON, np. cywilni konsultanci. Zakłada to specjalny program zainicjowany decyzją szefa MON w styczniu 2007 r. W związku z jego realizacją utworzone zostały dwie pracownie cytogenetyczne - pierwsza w Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie, zaś druga w 10. Szpitalu Klinicznym z Polikliniką w Bydgoszczy. Ze względu na ograniczenia finansowe budżetu resortu obrony program, jak wskazują wojskowi, jest obecnie we wstępnej fazie realizacji.
Projekt rozporządzenia, który trafił do uzgodnień międzyresortowych, precyzuje również kwestie badań psychologicznych wojskowych służących poza granicami kraju - określa ich zakres, miejsce i czas, w jakim powinny zostać przeprowadzone oraz podmiot je wykonujący. Obligatoryjne badania - jak wskazano w uzasadnieniu projektu rozporządzenia - pozwolą na stopniowe wprowadzanie monitoringu stanu zdrowia psychicznego uczestników misji, a także na ich lepszą selekcję przed wyjazdami.
Inspektorat Wojskowej Służby Zdrowia pytany przez PAP o statystyki dotyczące zachorowalności na zaburzenia związane ze stresem bojowym podczas misji, odpowiedział, że wiarygodnym wskaźnikiem może być liczba żołnierzy ewakuowanych do kraju z powodu wskazań psychiatrycznych.
"Podczas operacji irackiej wskaźnik ten wynosił trzech żołnierzy na 1000 w PKW Irak, w Afganistanie odsetek ewakuowanych istotnie zmniejszył się i wynosi ok. 1 na 1000 żołnierzy" - poinformowano, powołując się na dane konsultanta Wojskowej Służby Zdrowia w Dziedzinie Psychiatrii, kierownika Kliniki Psychiatrii i Stresu Bojowego Wojskowego Instytutu Medycznego doc. dr hab. med. Stanisława Ilnickiego.
IWSZ przyznaje jednocześnie, że dostrzegalna jest tendencja do częstszego korzystania przez żołnierzy z różnych form opieki psychologicznej, np. turnusów leczniczo-profilaktycznych. "Od czasu funkcjonowania tej formy opieki, czyli 2004 roku, w turnusach uczestniczyło 5692 żołnierzy, z czego w roku 2009 - 1551 żołnierzy. Liczba osób chętnych do skorzystania z tej formy opieki z roku na rok jest coraz większa" - podała ppłk Klejszmit-Bodziuch.
W starożytnym mieście Ptolemais na wybrzeżu Morza Śródziemnego.
W walkę z żywiołem z ziemi i powietrza było zaangażowanych setki strażaków.
Wstrząsy o sile 5,8 w skali Richtera w północno wschodniej części kraju.
Policja przystąpiła do oględzin wyciągniętej z morza kotwicy.
Ogień strawił tysiące budynków na obszarze ok. 120 km kw., czyli powierzchni równej San Francisco.