Warszawa: Wystartowała Parafiada

Dzisiaj w Warszawie rozpoczyna się XXII Międzynarodowa Parafiada Dzieci i Młodzież. Przez tydzień młodzi sportowcy z całej Polski, ale także z Białorusi, Litwy, Łotwy, Ukrainy i Rosji rywalizować będą w różnych dyscyplinach na boisku. W ramach triady stadion-teatr-świątynia, przygotowano dla młodych również konkursy i występy artystyczne oraz codzienną modlitwę. Parafiadę organizują księża pijarzy.

Tygodniowe spotkanie rozpoczęło się w niedzielę uroczystą Mszą św. w sanktuarium Matki Bożej Nauczycielki Młodzieży w Warszawie. Sanktuarium opiekują się pijarzy. Eucharystii przewodniczył bp Aleksander Kaszkiewicz z Grodna, przewodniczący Konferencji Biskupów na Białorusi. Podczas wspólnej modlitwy wspominano o. Józefa Jońca - pomysłodawcy i twórcy Parafiady, który zginął w katastrofie samolotu prezydenckiego 10 kwietnia pod Smoleńskiem.

Na Mszy św. obecny był prowincjał pijarów oraz kilkudziesięciu księży, opiekunów młodych sportowców.

Bp Kaszkiewicz w homilii wspominał zasługi o. Jońca jego starania o to, by rozpowszechnić ideę Parafiady jako sposobu kształtowania młodego pokolenia poprzez sport, sztukę i modlitwę. Dzięki zmarłemu pijarowi, Parafiada przekroczyła granice Polski i upowszechnia się na Wschodzie. Podczas finałów w Warszawie młodzież ma okazję do integracji, zawiązywania wspólnoty, której fundamentem jest wiara i miłość do Chrystusa. - Nieważne czy ktoś wyjedzie stąd zwycięzcą czy pokonanym, ważne, że przez modlitwę i zawody umocni się wasza wspólnota - mówił biskup do młodych sportowców. Dodał, że Parafiada jest przykładem tego, iż Kościół jest otwarty na wychowywanie nowego pokolenia.

W tym roku dla uczestników Parafiady przygotowano też atrakcje w związku z obchodzonym Rokiem Fryderyka Chopina. Zawody sportowe odbywać się będą na terenie Szkoły Wyższej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Akademii Wychowania Fizycznego.

Na spotkanie organizowane przez pijarów przybywa co roku kilka tysięcy młodych ludzi. Jest to także miejsce gdzie spotykają się ze sobą ludzie różnych wyznań, kultur i języków. Młodzież ma okazję do zawierania nowych przyjaźni oraz dialogu ekumenicznego. Jak podkreślają organizatorzy, w zawodach chodzi o zdrową rywalizację, zabawę oraz wysiłek, a nie o chęć wygranej. Współzawodnictwo oparte jest na zasadzie triady: stadion- teatr-świątynia.

Do finałów zostanie przyjętych pięć najlepszych reprezentacji wyłonionych podczas Parafiad Diecezjalnych, w tym jedna to reprezentacja Organizatora Regionalnego. Podczas rywalizacji sportowych uczestnicy będą mogli wykazać się w rywalizacji indywidualnej lub rywalizacji zespołowej. Wśród konkursów wyróżniono: konkursy wiedzy, plastyczne, muzyczne oraz przegląd małych form teatralnych.

Parafiada wspomaga rozwój człowieka poprzez liczne warsztaty. Projekt „ Jestem-Myślę-Wyrażam Siebie” jest jedną z trzech części programu, która obejmuje warsztaty muzyczne, plastyczne oraz intelektualne. Ich zadaniem jest rozwijanie kreatywności i ekspresji. Inspiracją ma być Fryderyk Chopin. Tę część programu urozmaicą liczne wyjścia do muzeów, wycieczka po Warszawie śladami Chopina oraz wycieczka m.in. do Żelazowej Woli.

Organizatorem Parafiady jest Stowarzyszenia PARAFIADA im. Św. Józefa Kalasancjisza. Głównym prezesem był o. Józef Joniec, który zginął 10 kwietnia 2010 w katastrofie lotniczej w Smoleńsku. Obecnie funkcję prezesa pełni pijar Marek Kudach.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PARAFIADA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
12°C Sobota
noc
11°C Sobota
rano
18°C Sobota
dzień
19°C Sobota
wieczór
wiecej »