Kard. Zenon Grocholewski odebrał doktorat honoris causa UPJPII

Uroczystość odbyła się podczas inauguracji roku akademickiego 2019-2020 na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie.

W laudacji na cześć kardynała ks. prof. dr hab.  Tomasz Rozkrut, dziekan Wydziału Prawa Kanonicznego UPJPII, przypomniał jego biografię i osiągnięcia.

Podkreślił, że kard. Grocholewski był bliskim współpracownikiem pięciu papieży i dwukrotnym elektorem biskupa rzymskiego, podczas konklawe w 2005 r. i w 2013 r.

- To wybitny prawnik Kościoła, kanonista rzeczywiście zatroskany, od dziesiątków już lat, o poprawne funkcjonowanie sądownictwa kościelnego oraz o jak najlepsze standardy wielowymiarowej edukacji prowadzonej przez Kościół w całym świecie - mówił ks. prof. Rozkrut.

Jak dodał, życie kardynała zbiega się z wieloma ważnymi wydarzeniami dla Kościoła i ludzkości, m.in. Soborem Watykańskim II, promulgacją posoborowych kodeksów prawa kanonicznego oraz innych powszechnych ustaw Kościoła, czy z synodami biskupów.

- Kard. Zenona Grocholewskiego wyróżnia w badaniach naukowych oraz wielorakiej posłudze na rzecz dobra wspólnego przede wszystkim troska o poznanie prawdy oraz poszukiwanie rozwiązań sprawiedliwych, wynikających z miłości do Kościoła powszechnego oraz uniwersalnego pasterskiego zatroskania - zauważył ks. prof. Tomasz Rozkrut.

Uroczystość rozpoczęła Msza św., której w sanktuarium św. Jana Pawła II przewodniczył kard. Zenon Grocholewski, emerytowany prefekt Kongregacji Edukacji Katolickiej. Jak mówił w homilii, Kościół wszystko łączy z Eucharystią, co szczególnie widać dziś, 16 października, w 41. rocznicę wyboru kard. Karola Wojtyły na papieża, gdy papieska uczelnia rozpoczyna kolejny rok akademicki w miejscu, któremu patronuje Ojciec Święty.

- Jan Paweł II pozostał w naszej pamięci jako miłośnik Eucharystii. Dawał temu wyraz nieustannie, własnym przykładem - zauważył podkreślając także związek Eucharystii z uczelniami katolickimi.

- Co może być ważniejsze dla uniwersytetów kościelnych, jeśli nie prawda? A pokarmem prawdy i wolności jest właśnie Eucharystia. Jezus jest zaś gwiazdą polarną ludzkiej wolności. Bez Niego ona się gubi - tłumaczył kard. Grocholewski. Co ważne, wolność nie oznacza braku przymusu zewnętrznego, ani możliwości robienia tego, co się chce. Warunkami wolności - zdaniem kardynała - są bowiem miłość i rzetelny stosunek do prawdy. One zaś nie pozwalają, by społeczność akademicka zadowalała się jakąkolwiek marnością.

- Niech więc Eucharystia zawsze będzie sercem tej katolickiej uczelni i pokarmem dla każdego spragnionego prawdy - życzył kardynał Grocholewski.

Po Eucharystii najpierw wręczone zostały odznaczenia państwowe (złote, srebrne i brązowe krzyże zasług nadane przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę) i medale przyznane na wniosek Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego) najbardziej zasłużonym pracownikom uczelni. Następnie odbyła się immatrykulacja studentów I roku, czyli ich uroczyste włączenie do społeczności uniwersytetu. Później, decyzją senatu uczelni, doctorat honoris causa odebrał kard. Zenon Grocholewski. W swoim wykładzie doktorskim mówił o tożsamości katolickich uczelni w oparciu o myśl św. Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9°C Niedziela
wieczór
8°C Poniedziałek
noc
7°C Poniedziałek
rano
9°C Poniedziałek
dzień
wiecej »