Dotychczasowy prorektor ds. studenckich i dydaktyki UPJP II został wybrany przez Senat Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie na stanowisko nowego rektora uczelni. Ks. prof. Tyrała zastąpi 1 września dotychczasowego rektora ks. prof. Wojciecha Zyzaka.
Zgodnie ze statutem uczelni, rektor elekt mianował dziś nowych prorektorów: ks. prof. Antoniego Świerczka - jako prorektora ds. polityki kadrowej i promocji, ks. prof. Tomasza Rozkruta - jako prorektora ds. nauki oraz dyrektora Szkoły Doktorskiej i prof. Małgorzatę Dudę - jako prorektora ds. studenckich i dydaktyki.
Nowy rektor jest rodowitym krakowianinem. Urodził się w 1965 roku. W maju 1990 r. przyjął z rąk kard. Franciszka Macharskiego święcenia kapłańskie. W trakcie studiów w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie zainteresował się szczególnie liturgiką i muzyką sakralną. Dziedziny te stały się osią jego zainteresowań naukowych. Po uzyskaniu w 1990 r. w PAT stopnia magistra teologii ks. Tyrała studiował w latach 1992-1997 na Wydziale Wychowania Muzycznego w krakowskiej Akademii Muzycznej, gdzie został magistrem sztuki. Napisaną pod kierunkiem prof. Adama Walacińskiego pracę magisterską poświęcił "Janowi Pawłowi II w muzyce polskiej". Z tymi dwiema uczelniami związał karierę naukową. W 2000 r. został doktorem liturgiki na Wydziale Teologicznym PAT, 10 lat później zaś na Wydziale Historii i Dziedzictwa Kulturowego UPJP II przekształconego z PAT został doktorem habilitowanym. Od 2016 r. jest profesorem nadzwyczajnym w tej uczelni, w kadencji 2018-2020 - jej prorektorem. Od 2019 r. kieruje Katedrą Historii Liturgii.
Od 1997 do 2019 r. pracował w Akademii Muzycznej. W latach 2005-2019 kierował na tej uczelni Katedrą Muzyki Religijnej. Jest także redaktorem naczelnym czasopisma "Pro Musica Sacra", wydawanego przez Międzywydziałowy Instytut Muzyki Kościelnej, prowadzony wspólnie przez Akademię Muzyczną i UPJP II. Do 2016 r. był dyrektorem MIMK.
Nowy rektor jest znawcą chorału gregoriańskiego. Poznawał jego tajniki m.in. w trakcie stypendiów naukowych w słynnym benedyktyńskim opactwie w Solesmes. Jako były przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w latach 2005-2020 uczynił wiele, by oczyścić nabożeństwa z "radosnej twórczości" muzycznej i przywrócić muzyce w świątyniach należne jej znaczenie, niewykraczające poza charakter sakralny. Wywoływało to zresztą opór niektórych osób, przyzwyczajonych na przykład do tego, że w trakcie ślubów można grać wszystko, "co komu w duszy gra" i młodzi sobie zażyczą. Tymczasem ks. Tyrała przypominał często, że w soborowej "Konstytucji o Liturgii Świętej" muzyka to "integralna część uroczystej liturgii", nie zaś jakiś dodatek. Analiz naukowych roli muzyki kościelnej dokonał m.in. w książkach "Soborowa odnowa muzyki kościelnej w Polsce" (2000) i "Cecyliański ruch odnowy muzyki kościelnej na ziemiach polskich do 1939 r." (2010). Bardzo ciekawym przedstawieniem wkładu krakowskiego środowiska muzycznego w praktyczne zastosowanie muzyki kościelnej jest artykuł ks. Tyrały "Muzyka podczas papieskich pielgrzymek w archidiecezji krakowskiej (1979-2006)", opublikowany w 2016 r. na łamach czasopisma "Pro Musica Sacra". Uczony nie rezygnuje przy tym z wykraczania poza zakres muzyki kościelnej. Badał m.in. wątki religijne w twórczości Henryka Mikołaja Góreckiego.
Rektor elekt ma bardzo dobre kontakty w krakowskim środowisku muzycznym, szczególnie wśród chórmistrzów. Przez wiele lat sam zajmował się czynnie dyrygenturą chóralną. Umiejętności chórmistrzowskie kształcił w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. W latach 1997-2009 kierował męskim Chórem Katedralnym w Krakowie. Zaangażował się również w działalność Federacji "Pueri Cantores", będącej stowarzyszeniem katolickich chórów chłopięcych, dziewczęcych, dziecięcych i młodzieżowych. Federacja polska została założona w 1992 roku. W tym samym roku została przyjęta do federacji międzynarodowej. Ksiądz Tyrała był w latach 2004-2009 prezydentem federacji polskiej, od 2009 do 2017 r. zaś - prezydentem federacji międzynarodowej.
W ramach Konferencji Episkopatu Polski ks. prof. Tyrała jest konsultorem Podkomisji ds. Muzyki Kościelnej i członkiem Zespołu ds. Transmisji Telewizyjnych. W 2015 r. został uhonorowany Nagrodą Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego "Srebrną Piszczałką" za wybitne osiągnięcia i wkład w rozwój muzyki sakralnej w Polsce.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.