Do czasu otrzymania z Urzędu Miasta Krakowa oficjalnego pisma w tej sprawie, krakowska kuria nie będzie jej komentowała.
Na początku września do Urzędu Miasta Krakowa wpłynęło pismo od abp. Marka Jędraszewskiego, metropolity krakowskiego. Prosi on w nim o wydzielenie działki o łącznej powierzchni ok. 2530 m kw. na cele budowy kościoła w okolicach ul. Wizjonerów (w Bronowicach – przyp. red.), jak również o "umożliwienie dojazdu do tej działki przez ustanowienie służebności o szerokości 4,5 m".
W tym rejonie powstaje duże osiedle "Mieszkaj w mieście", a mieszkańcy wnioskowali, by powstał tam park.
Pismo od metropolity opublikował na swoim profilu na Facebooku radny Andrzej Hawranek, szef Komisji Budżetu Rady Miasta, wywołując tym falę medialnych spekulacji. Chodzi o to, że miasto ma prawo sprzedać ziemię z przeznaczeniem na cele religijne nawet z 98-procentową bonifikatą. Jak komentował A. Hawranek, wszelkie sprzedaże, zamiany czy przekazania działek gminnych opiniowały co najmniej dwie komisje RMK, w tym komisja budżetowa, a następnie decyzję podejmowała RMK. Natomiast pismo od metropolity nie zostało jeszcze skierowane ani do komisji, ani do Rady Miasta.
W poniedziałek do tych zarzutów odniosła się Monika Chylaszek, rzeczniczka UMK.
– Nie rozważamy sprzedaży Kościołowi wskazanych działek, ponieważ są one objęte roszczeniami dawnych właścicieli – powiedziała, dodając, że zgodnie z zapisami w księgach wieczystych, działki te są własnością gminy i ma powstać tam park, którego projekt znajduje się już w Zarządzie Zieleni Miejskiej. Odpowiedź na pismo arcybiskupa Urząd Miasta Krakowa ma przekazać krakowskiej kurii w najbliższych dniach.
A. Hawrankowi na swoim profilu na Facebooku odpowiedział również Jacek Majchrowski. "Panu radnemu Andrzejowi Hawrankowi i wszystkim Państwu, którzy zastanawiają się nad losem gminnych działek w Bronowicach, na których Kuria Metropolitalna chciałaby w przyszłość wybudować kościół, chcę wyjaśnić, że sprzedaż czy przekazanie komukolwiek tych działek przez miasto nie wchodzi w grę, ponieważ wiemy, że są w stosunku do nich roszczenia dawnych właścicieli. Nie rozpatrujemy więc takiej możliwości. Nie oznacza to zarazem, że w tym rejonie nie może powstać miejski park" - napisał prezydent.
Jak z kolei informuje Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej, do czasu otrzymania oficjalnej odpowiedzi z UMK kuria nie będzie komentowała sprawy.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.
Wkraczanie szkoły w sferę seksualności powinno się odbywać w porozumieniu z rodzicami.
Potrzebne są mechanizmy, które pomogą chronić wrażliwe grupy widzów, np. dzieci.
Ministerstwo gospodarki zagroziło, że zamknie organizacje, które nie zastosują się do nakazu.