"Polska i Stany Zjednoczone będą wspólnie nieść pomoc humanitarną na Bliskim Wschodzie"

528 tys. dolarów to wartość pilotażowego projektu pomocy humanitarnej dot. zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom, który Polska i USA będą wspólnie realizować w Iraku - poinformował w czwartek minister ds. pomocy humanitarnej Michał Woś.

Woś podkreślił na konferencji prasowej, że wspólne polsko-amerykańskie działania na polu pomocy humanitarnej na Bliskim Wschodzie są możliwe dzięki podpisanemu rok temu w Waszyngtonie pomiędzy Kancelarią Prezesa Rady Ministrów a Amerykańską Agencją ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID) memorandum of understanding ws. współpracy na rzecz zwiększenia pluralizmu, zapobieganiu zbrodni ludobójstwa i prześladowaniom na Bliskim Wschodzie.

Rezultatem tego porozumienia jest pilotażowy projekt pomocy humanitarnej dot. zapewnienia specjalistycznej opieki medycznej przesiedlonym Irakijczykom; jego wartość to 528 tys. dolarów amerykańskich - poinformował minister ds. pomocy humanitarnej. Woś podkreślił, że projekt wpisuje się w polską filozofię udzielania pomocy uchodźcom na miejscu.

Projekt będzie realizowany przez Klub Inteligencji Katolickiej w partnerstwie ze słowacką organizacją STEP-IN w prowincjach Erbil i Dohuk, w irackim Kurdystanie. Organizacją wykonawczą, koordynującą projekt i pośrednicząca między USAID i polskimi organizacjami pozarządowymi, które będą realizować zadania w ramach tego projektu, jest rządowa Fundacja Solidarności Międzynarodowej.

Woś zaznaczył, że fundacja ta uzyskała wymagane certyfikaty pozwalające na aplikowanie o środki z USAID. "Dzięki temu polskie organizacje pozarządowe na Bliskim Wschodzie, niosące pomoc tam na miejscu, mające świetne rozpoznanie, współpracują między innymi z lokalnymi Kościołami, otrzymują dostęp do, w naszej skali, gigantycznego budżetu" - powiedział minister.

Jak stwierdził, do Fundacji Solidarności Międzynarodowej będą kierowane projekty, które mogą być realizowane w Iraku, służące wspieraniu zagrożonych mniejszości religijnych i etnicznych. Jak dodał, w zdecydowanej większości są to jazydzi i chrześcijanie.

Jak dodał, budżet USAID na wsparcie mniejszości religijnych na Bliskim Wschodzie tylko w 2019 r., to ponad 178 mln dol. Polskie organizacje pozarządowe będą mogły aplikować o te środki właśnie dzięki współpracy Fundacji Solidarności Międzynarodowej z USAID. "Będziemy mogli ramię w ramię nieść pomoc tym, którzy są najbardziej potrzebujący" - powiedział Woś. Dodał, że "wpisuje się to w polski interes narodowy realizowany w Europie poprzez docelowe zmniejszanie presji migracyjnej".

Ambasador USA Georgette Mosbacher zaznaczyła, że Polska jest liderem, jeżeli chodzi o ochronę wolności religijnej. Przypomniała, że w tym roku z inicjatywy Polski ONZ ustanowiła 22 sierpnia Międzynarodowym Dniem Pamięci Ofiar Przemocy z Powodu Religii lub Wiary.

Mosbacher zaznaczyła, że uruchamiany wspólnie przez Polskę i USA projekt w Iraku ma zapewnić opiekę zdrowotną ludności żyjącej w kurdyjskiej części Iraku. Jak mówiła, Polska i Stany zjednoczone zapewnią tam konsultacje lekarskie, opiekę medyczną dla kobiet w ciąży i połogu, opiekę pediatryczna, profilaktykę zdrowotną, a także wsparcie psychologiczne i psychiatryczne.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
10°C Piątek
noc
9°C Piątek
rano
12°C Piątek
dzień
13°C Piątek
wieczór
wiecej »