Powodzie w Pakistanie doprowadziły w ciągu ostatniego tygodnia do śmierci co najmniej 800 ludzi - podały w sobotę miejscowe władze. Ekipy ratunkowe próbują dostać się do odciętych od świata ludzi. Wiele osób uznano za zaginione.
Do powodzi doprowadziły rekordowo obfite w tym roku deszcze monsunowe. Zdaniem tamtejszych władz to największy potop od 1929 roku. ONZ podaje, że z powodu powodzi w całym Pakistanie w różny sposób ucierpiało około miliona ludzi.
Ratownicy korzystają z wojskowych śmigłowców, ciężarówek i łodzi by dostać się na zalane tereny. Na północy kraju zniszczonych są tysiące domów, dróg i co najmniej 45 mostów. Zniszczenia te spowalniają akcję ratunkową.
"Naszym głównym celem jest przetransportowanie ludzi z zalanych terenów w bezpieczne miejsca. Prowadzimy akcję ratunkową pomimo bardzo ograniczonych zasobów" - przekonuje miejscowy urzędnik dodając, że potrzeba więcej łodzi i śmigłowców.
W okręgu Nauśahra na północy kraju wielu mężczyzn, kobiet i dzieci wciąż siedzi na dachach swoich domów i czeka na pomoc. "Są w bardzo złym stanie - uważa jeden z ratowników. - Nie mają wody ani jedzenia". Według lekarza z obozu, do którego ewakuowani są powodzianie najwięcej problemów zdrowotnych mają osoby starsze i dzieci.
Padając od wielu dni deszcze najprawdopodobniej przyczyniły się również do katastrofy samolotu pasażerskiego w pobliżu stolicy kraju Islamabadu, do której doszło w środę. Zginęło wówczas 152 osoby.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.