Kenia: za i przeciw nowej konstytucji

Wezwanie do licznego udziału w referendum oraz do odpowiedzialnego oddania głosu znalazło się w ekumenicznym apelu wystosowanym do Kenijczyków przez przywódców różnych wspólnot religijnych Kenii. Podpisał się pod nim m.in. katolicki episkopat tego kraju.

W Kenii trwa debata nad nową konstytucją, o której przyjęciu ma zadecydować zaplanowane na 4 sierpnia referendum. Kościół katolicki nawołuje do odrzucenia projektu. Jego szczególny niepokój budzą zapisy dotyczące dalszej liberalizacji aborcji oraz wprowadzenia w kraju muzułmańskiego prawa i uznania islamskich trybunałów. Rząd zapewnia, że te kwestie zostaną uregulowane następnie na drodze poprawek, ale trudno w to uwierzyć skoro do tej pory nie zechciał podjąć otwartej debaty społecznej na temat konstytucji.

„Konstytucja nie może abstrahować od wartości moralnych, które ukształtowały naszą kulturę i są krzewione przez naszą chrześcijańską wiarę” – stwierdził kenijski kardynał John Njue. Jednak głos chrześcijan w tej sprawie nie brzmi jednoznacznie. Dotyczy to szczególnie środowisk protestanckich, które są podzielone w sprawie projektu konstytucji i część z nich zapewnia, że poprze nową ustawę zasadniczą. Mimo tych podziałów sygnatariusze apelu nawołują, by głosowanie przebiegło spokojnie i by nie dochodziło do starć między zwolennikami przeciwnych frakcji. Trzeba bowiem przyznać, że projekt konstytucji mocno podzielił społeczeństwo. Wczoraj w bazylice Świętej Rodziny w Nairobi odbyło się ekumeniczne spotkanie modlitewne w intencji referendum.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  12°C Niedziela
  noc
  8°C Niedziela
  rano
  9°C Niedziela
  dzień
  9°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »