Abp Fisichella o pielgrzymowaniu

„L'Osservatore Romano” zamieszcza w dzisiejszym wydaniu uwagi arcybiskupa Rino Fisichelli na temat wakacji i pielgrzymowania. Felieton przewodniczącego niedawno powstałej Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji przypomina, że można odpocząć inaczej, niż czynią to “miliony osób”, zaludniające w tych dniach porty lotnicze, dworce klejowe i autostrady.

„Postęp technologiczny sprawił, ze zapomnieliśmy o tym, jakie znaczenie może mieć przemierzenie pieszo nawet długich odcinków drogi; kiedy tak było, radość z przebytej drogi była natychmiastowa, a zadowolenie, jakie z niej płynęło, wywoływało entuzjazm na myśl o następnym etapie” – pisze abp Fisichella. Jego zdaniem symbol `Homo viator` - „człowieka w drodze” „mógłby być jedną z najbardziej znaczących intuicji, służących ocenie głębi, jaka kryje się w ludzkiej istocie oraz zweryfikowania, na ile w tajemnicy, która ją stanowi pragnienie osiągnięcia celu jest jednym z dążeń najbardziej zgodnych z jego inteligencją i wolą”. Watykański dostojnik dodaje, że „niezbędny jest jednak cel”.

„Wtedy jednak podróż staje się już pielgrzymką” – podkreśla i przypomina, że „chrześcijaństwo ma swoją szczególną interpretację tego zjawiska”. „Dlatego przede wszystkim trzeba pamiętać o Ziemi Świętej, ale i inne miejsca, do których każdego roku pielgrzymują miliony, pozwalają doświadczyć wiary: na liście tej są Rzym, Santiago de Compostela, Lourdes, Fátima, La Salette, Guadalupe, Jasna Góra, Efez, gdzie można połączyć pragnienie modlitwy i intelektualną ciekawość, by uchwycić piękno stworzenia i tego, co wyszło spod rąk człowieka” – napisał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
20°C Sobota
dzień
21°C Sobota
wieczór
20°C Niedziela
noc
17°C Niedziela
rano
wiecej »