Jarmark Jagielloński - od czwartku w Lublinie

Szkoła rzeźby ludowej, turniej rycerski, warsztaty rzemiosła, koncerty i spektakle - to atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie. Swoje produkty i twórczość zaprezentuje 250 wystawców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.

Jarmark Jagielloński odbędzie się Lublinie po raz czwarty. Ulice Starego Miasta wypełnią stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego - m.in. tkactwa, rzeźby, malarstwa, koronkarstwa, plastyki obrzędowej, wikliniarstwa, garncarstwa, kowalstwa.

"Od początku istnienia Jarmarku podkreślamy transgraniczny charakter tej imprezy. Do udziału zaprosiliśmy artystów, którzy prezentują swoje rzeczy na stoiskach, ale także sposoby ich wyrabiania" - powiedział dyrektor Jarmarku Piotr Zieniuk.

Od wtorku rozpoczną się zajęcia w Letniej Szkoły Rzeźby Ludowej, adresowane głównie do studentów i uczniów szkół artystycznych oraz animatorów kultury. Nauka obejmować będzie rzeźbienie w drewnie lipowym, a także polichromowanie.

Na Jarmarku dla chętnych organizowane będą też inne warsztaty rzemiosła ludowego - m.in. wytwarzania papieru czerpanego, koronki klockowej, tkactwa, przędzenia na kołowrotku, wikliniarstwa czy ubijania masła. Będą też warsztaty muzyczne, m.in. gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, bębenku obręczowym, a także tańca ludowego, średniowiecznego czy renesansowego.

Na błoniach pod Zamkiem Lubelskim zaplanowano Turniej Rycerski "O Liść ze Srebrnego Drzewa", w którym wezmą udział członkowie bractw rycerskich z Lubelszczyzny i Krakowa. W ramach turnieju zaplanowano m.in. zawody łucznicze, walki drużynowe "samoczwór", inscenizację bitwy i zdobywania fortu. Specjalne place zabaw i gier tradycyjnych przygotowane będą dla dzieci.

W programie Jarmarku są też plenerowe spektakle teatralne - "Drzewo" wg Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta oraz "Trzej Muszkieterowie" wg Aleksandra Dumasa w wykonaniu artystów z czterech lubelskich teatrów. Można też będzie zobaczyć spektakl obrzędowy "U Garncarza Jadamka", który pokaże zespół obrzędowy Janowiacy.

W różnych miejscach lubelskiej Starówki odbywać się będzie Festiwal Opowiadaczy "Słowodaję". Można będzie posłuchać m.in. opowieści o średniowiecznych rycerzach Okrągłego Stołu, bajek i anegdot garncarzy (np. o diabelskim garnku), a także historii z "Kwiatków św. Franciszka".

Na Jarmarku nie zabraknie koncertów kapel ludowych i muzyki folkowej - wystąpią m.in. Orkiestra Św. Mikołaja, Trebunie Tutki, Kapela Braci Dzibaków z Woli Destymflandzkiej, Zespół "Chudynowychi" z Ukrainy, "Holloenek Hungarica" z Węgier, zespół cygańskich śpiewaków "Fanfary z Trasylwanii" z Rumunii. Na lubelskiej Starówce występować też będą kuglarze i uliczni artyści.

Jarmark Jagielloński nawiązuje do tradycji słynnych Lubelskich Jarmarków, które odbywały się tu w XV i XVI wieku. W Lublinie przecinały się wówczas różne szlaki handlowe - z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś, z portów hanzeatyckich do Turcji. Przybywali tu kupcy z rożnych stron świata. Z Litwy i Moskwy przywożono głównie futra i wosk, a z Zachodu sukna i wyroby metalowe. Handlowano też węgierskimi i greckimi winami, tkaninami, korzeniami, miedzią, bronią.

Jarmark Jagielloński w Lublinie potrwa do niedzieli 15 sierpnia.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 1 2 3 4 5 6
8°C Czwartek
rano
14°C Czwartek
dzień
15°C Czwartek
wieczór
11°C Piątek
noc
wiecej »