Szkoła rzeźby ludowej, turniej rycerski, warsztaty rzemiosła, koncerty i spektakle - to atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie. Swoje produkty i twórczość zaprezentuje 250 wystawców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.
Jarmark Jagielloński odbędzie się Lublinie po raz czwarty. Ulice Starego Miasta wypełnią stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego - m.in. tkactwa, rzeźby, malarstwa, koronkarstwa, plastyki obrzędowej, wikliniarstwa, garncarstwa, kowalstwa.
"Od początku istnienia Jarmarku podkreślamy transgraniczny charakter tej imprezy. Do udziału zaprosiliśmy artystów, którzy prezentują swoje rzeczy na stoiskach, ale także sposoby ich wyrabiania" - powiedział dyrektor Jarmarku Piotr Zieniuk.
Od wtorku rozpoczną się zajęcia w Letniej Szkoły Rzeźby Ludowej, adresowane głównie do studentów i uczniów szkół artystycznych oraz animatorów kultury. Nauka obejmować będzie rzeźbienie w drewnie lipowym, a także polichromowanie.
Na Jarmarku dla chętnych organizowane będą też inne warsztaty rzemiosła ludowego - m.in. wytwarzania papieru czerpanego, koronki klockowej, tkactwa, przędzenia na kołowrotku, wikliniarstwa czy ubijania masła. Będą też warsztaty muzyczne, m.in. gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, bębenku obręczowym, a także tańca ludowego, średniowiecznego czy renesansowego.
Na błoniach pod Zamkiem Lubelskim zaplanowano Turniej Rycerski "O Liść ze Srebrnego Drzewa", w którym wezmą udział członkowie bractw rycerskich z Lubelszczyzny i Krakowa. W ramach turnieju zaplanowano m.in. zawody łucznicze, walki drużynowe "samoczwór", inscenizację bitwy i zdobywania fortu. Specjalne place zabaw i gier tradycyjnych przygotowane będą dla dzieci.
W programie Jarmarku są też plenerowe spektakle teatralne - "Drzewo" wg Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta oraz "Trzej Muszkieterowie" wg Aleksandra Dumasa w wykonaniu artystów z czterech lubelskich teatrów. Można też będzie zobaczyć spektakl obrzędowy "U Garncarza Jadamka", który pokaże zespół obrzędowy Janowiacy.
W różnych miejscach lubelskiej Starówki odbywać się będzie Festiwal Opowiadaczy "Słowodaję". Można będzie posłuchać m.in. opowieści o średniowiecznych rycerzach Okrągłego Stołu, bajek i anegdot garncarzy (np. o diabelskim garnku), a także historii z "Kwiatków św. Franciszka".
Na Jarmarku nie zabraknie koncertów kapel ludowych i muzyki folkowej - wystąpią m.in. Orkiestra Św. Mikołaja, Trebunie Tutki, Kapela Braci Dzibaków z Woli Destymflandzkiej, Zespół "Chudynowychi" z Ukrainy, "Holloenek Hungarica" z Węgier, zespół cygańskich śpiewaków "Fanfary z Trasylwanii" z Rumunii. Na lubelskiej Starówce występować też będą kuglarze i uliczni artyści.
Jarmark Jagielloński nawiązuje do tradycji słynnych Lubelskich Jarmarków, które odbywały się tu w XV i XVI wieku. W Lublinie przecinały się wówczas różne szlaki handlowe - z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś, z portów hanzeatyckich do Turcji. Przybywali tu kupcy z rożnych stron świata. Z Litwy i Moskwy przywożono głównie futra i wosk, a z Zachodu sukna i wyroby metalowe. Handlowano też węgierskimi i greckimi winami, tkaninami, korzeniami, miedzią, bronią.
Jarmark Jagielloński w Lublinie potrwa do niedzieli 15 sierpnia.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.