Szkoła rzeźby ludowej, turniej rycerski, warsztaty rzemiosła, koncerty i spektakle - to atrakcje Jarmarku Jagiellońskiego, który rozpocznie się w czwartek w Lublinie. Swoje produkty i twórczość zaprezentuje 250 wystawców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi.
Jarmark Jagielloński odbędzie się Lublinie po raz czwarty. Ulice Starego Miasta wypełnią stoiska z wyrobami rękodzieła artystycznego - m.in. tkactwa, rzeźby, malarstwa, koronkarstwa, plastyki obrzędowej, wikliniarstwa, garncarstwa, kowalstwa.
"Od początku istnienia Jarmarku podkreślamy transgraniczny charakter tej imprezy. Do udziału zaprosiliśmy artystów, którzy prezentują swoje rzeczy na stoiskach, ale także sposoby ich wyrabiania" - powiedział dyrektor Jarmarku Piotr Zieniuk.
Od wtorku rozpoczną się zajęcia w Letniej Szkoły Rzeźby Ludowej, adresowane głównie do studentów i uczniów szkół artystycznych oraz animatorów kultury. Nauka obejmować będzie rzeźbienie w drewnie lipowym, a także polichromowanie.
Na Jarmarku dla chętnych organizowane będą też inne warsztaty rzemiosła ludowego - m.in. wytwarzania papieru czerpanego, koronki klockowej, tkactwa, przędzenia na kołowrotku, wikliniarstwa czy ubijania masła. Będą też warsztaty muzyczne, m.in. gry na skrzypcach, suce biłgorajskiej, bębenku obręczowym, a także tańca ludowego, średniowiecznego czy renesansowego.
Na błoniach pod Zamkiem Lubelskim zaplanowano Turniej Rycerski "O Liść ze Srebrnego Drzewa", w którym wezmą udział członkowie bractw rycerskich z Lubelszczyzny i Krakowa. W ramach turnieju zaplanowano m.in. zawody łucznicze, walki drużynowe "samoczwór", inscenizację bitwy i zdobywania fortu. Specjalne place zabaw i gier tradycyjnych przygotowane będą dla dzieci.
W programie Jarmarku są też plenerowe spektakle teatralne - "Drzewo" wg Wiesława Myśliwskiego w reżyserii Stefana Szmidta oraz "Trzej Muszkieterowie" wg Aleksandra Dumasa w wykonaniu artystów z czterech lubelskich teatrów. Można też będzie zobaczyć spektakl obrzędowy "U Garncarza Jadamka", który pokaże zespół obrzędowy Janowiacy.
W różnych miejscach lubelskiej Starówki odbywać się będzie Festiwal Opowiadaczy "Słowodaję". Można będzie posłuchać m.in. opowieści o średniowiecznych rycerzach Okrągłego Stołu, bajek i anegdot garncarzy (np. o diabelskim garnku), a także historii z "Kwiatków św. Franciszka".
Na Jarmarku nie zabraknie koncertów kapel ludowych i muzyki folkowej - wystąpią m.in. Orkiestra Św. Mikołaja, Trebunie Tutki, Kapela Braci Dzibaków z Woli Destymflandzkiej, Zespół "Chudynowychi" z Ukrainy, "Holloenek Hungarica" z Węgier, zespół cygańskich śpiewaków "Fanfary z Trasylwanii" z Rumunii. Na lubelskiej Starówce występować też będą kuglarze i uliczni artyści.
Jarmark Jagielloński nawiązuje do tradycji słynnych Lubelskich Jarmarków, które odbywały się tu w XV i XVI wieku. W Lublinie przecinały się wówczas różne szlaki handlowe - z Węgier na Litwę, z Zachodniej Europy na Ruś, z portów hanzeatyckich do Turcji. Przybywali tu kupcy z rożnych stron świata. Z Litwy i Moskwy przywożono głównie futra i wosk, a z Zachodu sukna i wyroby metalowe. Handlowano też węgierskimi i greckimi winami, tkaninami, korzeniami, miedzią, bronią.
Jarmark Jagielloński w Lublinie potrwa do niedzieli 15 sierpnia.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.