Czechy: 5 ofiar, tysiące ewakuowanych

Pięć ofiar śmiertelnych, tysiące ewakuowanych i ogromne zniszczenia - to najnowszy bilans sobotnich powodzi po ulewach w północnych Czechach. Ratownicy wciąż poszukują co najmniej trzech zaginionych, ale szanse na ich odnalezienie maleją.

Sytuacja powoli stabilizuje się, choć według meteorologów deszcze w niektórych miejscach będą padać jeszcze przez niedzielę. Poziom wody w rzekach powoli opada; trzeci stopień zagrożenia powodzią obowiązuje już tylko w kilkunastu punktach.

Ostatnia, piąta ofiara powodzi, o której w nocy poinformowali strażacy, to starszy mężczyzna, który utonął w swym domu we wsi Dolni Libichava pod Czeską Lipą. Pozostałe ofiary powodzi pochodziły z okolic Raspenavy, Dietrzichova i Lindavy.

Władze rozpoczęły już szacowanie strat. Pod wodą znalazły się setki budynków, zerwane są mosty, drogi i linie kolejowe. Woda podmyła dwie zapory wodne, które stwarzają zagrożenie dla okolicy. Kilka tysięcy ludzi jest bez prądu. Nie kursuje komunikacja. Zamknięte są przejścia graniczne z Polską.

W samym Frydlancie (przy granicy, około 10 km od Bogatyni) wezbrana rzeka Smieda (pol. Witka) zerwała dwa mosty. Domy musiało opuścić około dwóch tysięcy ludzi. Blisko 8-tysięczne miasto od rana pomaga uprzątnąć wojsko, dysponujące ciężkim sprzętem.

W niedzielę rano najtrudniejsza sytuacja panowała w okolicach Czeskiej Lipy - tam straż pożarna musiała ewakuować około 70 osób. W pozostałych miejscach, gdzie wody już opadły, ludzie zaskoczeni byli rozmiarem zniszczeń spowodowanych przez nagłą powódź.

Według sztabu kryzysowego, najbardziej potrzeba teraz wody pitnej i środków czystości. Radio publiczne informuje, gdzie mieszkańcy mogą uzyskać pomoc, żywność i niezbędne narzędzia, a także, co powinni zrobić w celu zgłoszenia strat.

Czeski rząd, jak poinformował w niedzielę na konferencji prasowej premier Petr Neczas, na poniedziałek zapowiedział nadzwyczajne posiedzenie. Zdecyduje wówczas, jaką pomoc przeznaczyć dla najbardziej poszkodowanych regionów: kraju (województwa) libereckiego i usteckiego. Planowane jest uwolnienie rezerwy budżetowej.

Na północ Czech po południu przybędzie prezydent kraju Vaclav Klaus, o czym powiadomił rzecznik jego kancelarii Radim Ochvat.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  31 1 2 3 4 5 6
  7 8 9 10 11 12 13
  14 15 16 17 18 19 20
  21 22 23 24 25 26 27
  28 29 30 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  22°C Niedziela
  noc
  17°C Niedziela
  rano
  24°C Niedziela
  dzień
  24°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »