Adam Neumann uzyskał 51,18 proc. poparcia w przedterminowych wyborach prezydenta Gliwic i został wybrany na to stanowisko - potwierdziła w nocy z niedzieli na poniedziałek Miejska Komisja Wyborcza w Gliwicach. W głosowaniu wzięło udział 35,5 proc. uprawnionych.
Neumann - przez ostatnie blisko 13 lat wiceprezydent Gliwic - był kandydatem komitetu wyborczego Koalicja dla Gliwic Zygmunta Frankiewicza. Startował z poparciem byłego prezydenta, wybranego jesienią ub. roku do Senatu. Pokonał trzech innych kandydatów.
Jak podała komisja wyborcza, Neumanna poparły 24.854 osoby (51,18 proc.), wobec wymaganego do zwycięstwa w pierwszej turze wyborów poziomu 24.281 głosów. Oznacza to, że o wyborze prezydenta już w pierwszej turze przesądziły 574 głosy.
Na drugim miejscu znalazł się pełniący dotąd obowiązki prezydenta Gliwic (a wcześniej m.in. wiceprezydent miasta i marszałek woj. śląskiego), startujący z własnego komitetu Janusz Moszyński (25,08 proc., 12.180 głosów). Trzeci był b. gliwicki radny Kajetan Gornig (18,33 proc., 8.905 głosów), a 5,39 proc. wyborców (2.622 osoby) poparło b. długoletniego dyrektora Gliwickiego Centrum Organizacji Pozarządowych Andrzeja Gillnera.
Niedzielne wybory wyłoniły następcę wybranego w październiku ubiegłego roku do Senatu Zygmunta Frankiewicza, który rządził Gliwicami ponad 26 lat - najdłużej w Polsce. Uprawnione do głosowania były 137.323 osoby. Z urn wyborczych wyjęto 48.784 ważne karty. Na czterech kandydatów oddano łącznie 48.561 ważnych głosów.
Nowy prezydent Gliwic Adam Neumann w maju tego roku skończy 61 lat. Od urodzenia mieszka w Gliwicach. Pracował w Zakładach Pomiarowo-Badawczych Energetyki Energopomiar Gliwice oraz miejskim Przedsiębiorstwie Energetyki Cieplnej, następnie przez 18 lat prowadził własną firmę. Od grudnia 2006 r. był wiceprezydentem Gliwic; przestał pełnić tę funkcję w październiku ub. roku, po wyborze Frankiewicza do Senatu. Jest też wykładowcą akademickim z zakresu zarządzania nieruchomościami.
Nowy prezydent Gliwic jest bezpartyjny. "Pozostaję w pełni niezależny" - deklarował w kampanii. W honorowym komitecie jego poparcia znaleźli się m.in., obok Zygmunta Frankiewicza, także b. premier i b. przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek, b. wicepremier Janusz Steinhoff (obaj związani z Gliwicami), a także prezydenci: Gdańska - Aleksandra Dulkiewicz i Sopotu - Jacek Karnowski oraz wiele znanych w Gliwicach postaci. Kandydat miał też poparcie Koalicji Obywatelskiej.
Adam Neumann startował w przedterminowych wyborach prezydenta Gliwic pod hasłem kontynuacji i rozwoju. W swoim programie przekonywał, że rozwój gospodarczy Gliwic jest najskuteczniejszą drogą do utrzymania ekonomicznego dobrobytu zarówno samego miasta, jak i jego mieszkańców. "Chcę podjąć dodatkowe działania podnoszące komfort życia gliwiczan" - zapowiadał, deklarując także zapewnianie warunków do tworzenia nowych atrakcyjnych miejsc pracy oraz utrzymania już istniejących.
Wśród założeń programu Neumanna jest m.in. utrzymanie Gliwic w czołówce miast o najwyższym poziomie wynagrodzeń oraz zapewnienie dochodów miasta na poziomie pozwalającym na stałą poprawę jakości życia w mieście. Deklarował poszerzenie oferty rozrywkowo-kulturalnej oraz rekreacyjno-sportowej w mieście i lepsze dopasowanie jej do potrzeb mieszkańców. Zapowiadał dążenie do systematycznej poprawy czystości powietrza oraz dalszy rozwój ogólnodostępnych przestrzeni miejskich i utrzymanie charakteru zielonego miasta.
Adam Neumann z żoną Jolantą mają troje dorosłych dzieci oraz troje wnucząt. Nowy prezydent jeździ na nartach i na rowerze; deklaruje, że lubi górskie wędrówki i wypoczynek nad morzem.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.