Prawie 1,5 tysiąca rodzin z dotkniętego sierpniową powodzią woj. dolnośląskiego otrzymało już zasiłki w wysokości do 6 tys. zł na najpilniejsze potrzeby. W sumie na ten cel przeznaczono ponad 7,6 mln zł.
Jak poinformowało PAP w środę biuro prasowe wojewody dolnośląskiego, gminy z Dolnego Śląska zgłosiły zapotrzebowanie na zasiłki dla 2758 rodzin i pieniądze na ich wypłatę zostały już przekazane. Obecnie wypłacono już 1464 zasiłki. "Na terenie najbardziej zniszczonej przez wodę Bogatyni władze poprosiły o pieniądze dla tysiąca rodzin, z czego zasiłki wypłacono 547 rodzinom" - powiedział wcześniej wojewoda Rafał Jurkowlaniec.
Na stronie internetowej Urzędu Wojewódzkiego dostępny jest podręcznik z opisanymi formami pomocy dla powodzian. Został on też przesłany do samorządów. Znajdują się tam informacje na temat wszystkich możliwych form pomocy zasiłkowej oraz pomocy dla przedsiębiorców.
W rejonach dotkniętych sierpniową powodzią ciągle trwa szacowanie strat. Wojskowi chemicy prowadzą także akcję odkażania zalanych budynków. Najpierw akcja przeprowadzona zostanie w Bogatyni, a następnie w okolicznych gminach.
W wyniku ubiegłotygodniowej powodzi w samej Bogatyni do rozbiórki zakwalifikowano 52 budynki, w tym 27 mieszkalnych i 25 gospodarczych. Teren jest jednak miejscami nasiąknięty wodą i prawdopodobnie potrzebne będą kolejne ekspertyzy. Nadal są natomiast prowadzone przeglądy obiektów w okolicznych miejscowościach.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.
Z dala od tłumów oblegających najbardziej znane zabytki i miejsca.