"Serce Śląska" to tytuł dokumentalnego filmu Pawła Woldana, poświęconego sanktuarium Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich - jednemu z najbardziej znanych ośrodków kultu maryjnego w Polsce.
Premierowy pokaz filmu odbędzie się w piątek w Centrum Sztuki Filmowej w Katowicach - na dwa dni przed tegoroczną pielgrzymką kobiet i dziewcząt do Piekar.
"Serce Śląska" to film poświęcony niezwykłemu miejscu, jakim jest piekarskie sanktuarium, oraz historii pielgrzymowania Ślązaków do Matki Bożej Piekarskiej, patronki ludzi pracy. Na dokument składa się seria rozmów m.in. z arcybiskupem Damianem Zimoniem i kardynałem Stanisławem Dziwiszem, wzbogacona zdjęciami kręconymi w czasie pielgrzymek.
Znaczenie sanktuarium dla Ślązaków i Śląska pokazano w dokumencie poprzez obszerny komentarz oraz bogate materiały archiwalne dotyczące postaci kardynała Augusta Hlonda, prymasa Stefana kardynała Wyszyńskiego i papieża Jana Pawła II, którzy pielgrzymowali do Piekar, podkreślając zawsze wyjątkową rolę tego miejsca.
Bazylika Najświętszej Marii Panny i św. Bartłomieja to najbardziej znane sanktuarium na Górnym Śląsku i jedno z najsłynniejszych w Polsce. W świątyni znajduje się obraz Matki Bożej Sprawiedliwości i Miłości Społecznej.
Piekary Śląskie od kilkuset lat są ośrodkiem kultu maryjnego. Pierwsza pielgrzymka do obrazu słynącego z cudownych uzdrowień przyszła tam w 1676 roku z oddalonych o kilkanaście kilometrów Tarnowskich Gór. W ten sposób wierni błagali o wybawienie miasta od zarazy. Tradycja pielgrzymowania przetrwała do czasów współczesnych.
Dziś piekarska bazylika i kalwaria to przede wszystkim miejsce stanowych pielgrzymek mężczyzn i młodzieńców (w ostatnią niedzielę maja) oraz kobiet i dziewcząt (w pierwszą niedzielę po uroczystości Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny). Uczestniczy w nich od kilkudziesięciu do ponad 100 tys. wiernych, przede wszystkim z Górnego Śląska. W każdym z tych wydarzeń obok hierarchów Kościoła katolickiego biorą też udział znane osobistości życia publicznego.
Paweł Woldan jest autorem blisko stu filmów dokumentalnych. Studiował reżyserię na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego. Opiekunem artystycznym jego etiud szkolnych był Krzysztof Kieślowski. Od ponad 20 lat Woldan ściśle współpracuje z Telewizją Polską, dla której reżyserował filmy poświęcone postaciom polskich pisarzy, intelektualistów, polityków, artystów, a także kapłanów i hierarchów Kościoła. Reżyserował również spektakle Teatru Telewizji. Jest laureatem wielu nagród filmowych.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.