Państwo Islamskie przegrało, ale wojna potrwa jeszcze długo

Pogłębia się kryzys humanitarny w Syrii. Setki tysięcy osób zostało przesiedlonych, głównie kobiety i dzieci. W stronę granicy z Turcją z prowincji Idlib zmierza około miliona osób.

Katastrofę spowodowało nasilenie konfliktu pomiędzy siłami tureckimi, a syryjskimi. Eskalacja nastąpiła w centrum prowincji Idlib, gdzie od tygodni koncentruje się ofensywa Damaszku przeciwko rebeliantom.

Wojska Baszara-el-Asada zwiększyły liczbę bombardowań, które pociągają za sobą coraz liczniejsze ofiary w ludziach. „Dziewięć lat po wybuchu wojny w Syrii można mówić o klęsce samozwańczego Państwa Islamskiego, ale na pewno nie o rychłym zakończeniu konfliktu” – uważa prof. Daniele De Luca z uniwersytetu w Salento.

„To resztki oporu na terytorium syryjskim. Teraz trwa przeciąganie liny pomiędzy siłami, aby sprawdzić, jak wpływ każda z nich będzie miała na tym terytorium w przyszłości. Już teraz jest jasne, że ten obszar znajduje się pod kontrolą turecko-rosyjską. Wydaje się, że Stany Zjednoczone wycofały się z dążenia do bezpośredniego wpływu, ale przesunęły się na południe, próbując rozwiązać długotrwały konflikt między Palestyńczykami i Izraelczykami, pozostawiając tym samym praktycznie teren pod kontrolą turecką i rosyjską, przy bardzo silnej ingerencji również ze strony Iranu – uważa prof. De Luca. To wszystko sprawia, że konflikt może się przeciągać. Alawici w Syrii są mniejszością, którą sunnici uważają za swego rodzaju bezpośrednich kuzynów szyitów. Większość sunnicka nigdy ich nie zaakceptowała. Tak więc rola Iranu jest w tej układance fundamentalna. Wpływ na ten konflikt ma także Liban, gdzie znajdują się siły Hezbollahu, które mogłyby zacząć ponownie naciskać na północną granicę Izraela. Obszar pacyfikacji i obszar ochronny mogłyby być bardzo zagrożone, a obecne oddziały międzynarodowe, w tym siły włoskie, mogłyby zostać zaangażowane.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
1 2 3 4 5 6 7
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
10°C Środa
noc
wiecej »