Biskupi europejscy, odpowiedzialni w episkopatach swoich krajów za problematykę ekologiczną udadzą się w tym tygodniu w „ekologiczną” pielgrzymkę. Jej trasa prowadzić będzie z Węgier przez Słowację do Mariazell w Austrii.
Podczas pięciodniowej pielgrzymki biskupi pragną pogłębić hasło, wybrane przez Benedykta XVI na Światowy Dzień Pokoju 2010: „Jeśli chcesz pokoju, chroń dzieło stworzenia".
Na irracjonalne i nieodpowiedzialne obchodzenie się ze środowiskiem naturalnym nie można patrzeć w oderwaniu od kryzysu moralnego, jaki aktualnie przeżywa nasz kontynent; one wzajemnie wpływają na siebie – oświadczył ks. Duarte da Cunha, sekretarz generalny Rady Konferencji Biskupich Europy (CCEE), inicjator nietypowej pielgrzymki.
Podkreślił, że papież przypomniał o tym, iż poszanowanie ekologii naszej planety nie jest możliwe bez poważnej refleksji nad „ekologią ludzką”, bez duchowego nawrócenia i przemiany stylu życia.
Biskupi rozpoczną pielgrzymkę 1 września uroczystą liturgią w węgierskim Ostrzyhomiu i błogosławieństwem kard. Petera Erdö, prymasa Węgier i przewodniczącego CCEE. W drugim dniu uczestnicy pielgrzymki popłyną Dunajem do stolicy Słowacji – Bratysławy. Ten dzień będzie poświęcony na dyskusję na temat wody i energii. Przewidziana jest też wizyta u producenta biopaliw w Komárom.
Tematem spotkania „okrągłego stołu” w piątek 3 września w Bratysławie będzie wychowanie do ochrony środowiska. W dyskusji wezmą udział m.in. kard. Peter Kodwo Appiah Turkson, przewodniczący Papieskiej Rady Iustitia et Pax oraz Ján Figeľ, słowacki minister transportu, poczty i telekomunikacji.
Kolejny etap pielgrzymki biskupi odbędą autobusem do Sankt Pölten w Austrii. W tamtejszej katedrze odbędzie się ekumeniczne spotkanie modlitewne z udziałem m.in. grecko-prawosławnego metropolity Austrii Michaela Staikosa oraz ewangelickiego biskupa Michaela Bünkera. W ramach tego nabożeństwa, za pośrednictwem połączenia satelitarnego uczestnicy nabożeństwa będą się wspólnie modlili z uczestnikami 14. międzynarodowego kongresu „Renovabis”, który w dniach 2-4 września obradować będzie we Fryzyndze w Bawarii pod hasłem: „W poczuciu odpowiedzialności wobec dzieła stworzenia: wyzwania ekologiczne w Europie Środkowej i Wschodniej”.
W sobotę 4 września „ekologiczni” pielgrzymi udadzą się koleją z Sankt Pölten do miejscowości Bürgeralpe, gdzie Eucharystii będzie przewodniczył arcybiskup Brukseli i Mechelen, a zarazem przewodniczący Konferencji Biskupów Belgijskich, André-Joseph Leonard. Ostatnie kilometry do maryjnego sanktuarium w Mariazell biskupi zaplanowali jako pieszą pielgrzymkę. W Mariazell, w ramach Eucharystii sprawowanej przez arcybiskupa Wiednia i przewodniczącego Konferencji Biskupów Austrii, kard. Christopha Schönborna, zostanie odczytane końcowe oświadczenie biskupów.
Informując o pielgrzymce sekretarz generalny CCEE stwierdził, że w sprawie ochrony środowiska często koncentrujemy się na aspektach naukowych, politycznych i etycznych. „Jesteśmy jednak przekonani, że konieczne jest zwrócenie uwagi również na wizję duchową, teologiczną i antropologiczną, leżącą u podstaw prawdziwego poszanowania stworzenia, bo określa go nie tylko interes polityczny lub gospodarczy” – oświadczył sekretarz generalny CCEE.
Rada Konferencji Biskupich Europy skupia episkopaty 33 krajów naszego kontynentu.
To jedno z sześciu świąt nakazanych w Kościele w Polsce, które wypadają poza niedzielami.
Mówi bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego.
Ciągle pozostaje ona wpływową postacią na krajowej scenie politycznej.
Otwarcie paryskiej katedry po wielkim pożarze odbędzie się 7 grudnia.