W związku z odwołaniem wszystkich imprez masowych spowodowanych epidemią koronawirusa Narodowy Marsz Życia nie odbędzie się 22 marca. Kiedy się odbędzie?
Narodowy Marsz Życia miał rozpocząć się 22 marca Eucharystią odprawianą jednocześnie w katedrach obu diecezji o 11.00. O 12.30 planowano start z placu Zamkowego na plac Trzech Krzyży, gdzie o 14.00 miało zostać wygłoszone "Orędzie na Narodowy Marsz Życia". Jednak już wiadomo, że w związku z odwołaniem wszystkich imprez masowych, spowodowanym epidemią koronawirusa Narodowy Marsz Życia nie odbędzie się 22 marca.
"W związku z odwołaniem przez Pana Premiera Mateusza Morawieckiego wszystkich imprez masowych na terenie kraju informujemy że planowany na 22 marca Narodowy Marsz Życia nie odbędzie się w powyższym terminie. O nowym terminie i podjętych w związku z tym działaniach poinformujemy w najbliższym czasie. Jednocześnie wzywamy wszystkich do aktywnego udziału w działaniach społecznych niezbędnych w opanowaniu zagrożenia epidemią: w pierwszym szeregu dyscypliny higienicznej oraz pomocy ludziom starszym i słabszym w naszym miejscu zamieszkania. Zachęcamy także do modlitwy, prywatnej i publicznej" - czytamy na profilu FB Marszu. Organizatorzy przypomnieli też modlitwę Kościoła "na czas zarazy" z Mszału Rzymskiego: "Boże, który pragniesz nie śmierci, lecz pokuty grzeszników, wejrzyj miłosiernie na lud, który zwraca się ku Tobie, a skoro jest on Ci oddany, łaskawie odejmij od niego plagę Twego zagniewania. Przez Pana naszego Jezusa Chrystusa, Syna Twojego, który z Tobą żyje i króluje w jedności Ducha Świętego Bóg, przez wszystkie wieki wieków. Amen."
W tym roku Narodowy Marsz Życia organizacyjnie wsparły obydwie warszawskie diecezje.
– Marsz będzie przede wszystkim afirmacją życia człowieka od urodzenia do naturalnej śmierci. Będziemy jednak domagać się także konkretnych działań władz, obiecanych i deklarowanych, a obecnie zaniechanych, które stanowią bardzo ważne elementy budowania w naszym kraju cywilizacji życia - sprawiedliwego ładu społecznego, w którego centrum są Bóg, godność człowieka i prawa rodziny. Upomnimy się o przyjęcie przez Sejm obywatelskiego projektu "Zatrzymaj aborcję", uchwalenie obywatelskiego projektu "Stop pedofilii" czy wypowiedzenie przez nasze państwo genderowej Konwencji Stambulskiej i zaproponowania Międzynarodowej Konwencji Praw Rodziny – zapraszała kilka dni temu Lidia Sankowska-Grabczuk, rzecznik Narodowego Marszu Życia.
Uchwała o ustanowieniu w Polsce państwowego święta - Narodowego Dnia Życia - była odpowiedzią polskiego parlamentu na apel i prośbę św. Jana Pawła II, zawartą w encyklice "Evangelium vitae", aby "corocznie w każdym kraju obchodzono Dzień Życia. Jego podstawowym celem jest budzenie w sumieniach, w rodzinach, w Kościele i w społeczeństwie świeckim wrażliwości na sens i wartość ludzkiego życia w każdym momencie i w każdej kondycji: należy zwłaszcza ukazywać, jak wielkim złem jest przerywanie ciąży i eutanazja".
Informacje dotyczące Narodowego Marszu Życia można śledzić na profilu facebookowym. Patronat honorowy nad tym wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.