W dniu święta Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w mieście Meksyk odbywa się niezwykłe spotkanie modlitewne, w którym może uczestniczyć kilka milionów ludzi.
Tego dnia w sanktuarium Matki Bożej z Guadalupe odprawiany różaniec będzie wyrazem wdzięczności Patronce Ameryki. Spotkanie zbiega się z 200. rocznicą niepodległości Meksyku.
Różaniec „Miłości Matki z Guadalupe” będzie odmawiany w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w Meksyku, a całe spotkanie modlitewne będzie transmitowane w telewizji EWTN. Organizatorami są Rycerze Kolumba, archidiecezja Meksyku oraz Instytut Studiów Guadelupe z okazji 200-lecia niepodległości Meksyku.
Rycerze Kolumba i ich rodziny z całego świata zjednoczą się na wspólnej modlitwie do Boga za pośrednictwem Matki Bożej z Guadalupe.
„W tym dniu – 8 września będziemy modlić się na różańcu za wstawiennictwem naszej Matki Bożej, prosząc o jedność i pokój dla świata” – powiedział Najwyższy Rycerz Carl A. Anderson. „Będziemy modlić się o nową ewangelizację, aby przyczyniła się do zwycięstwa i dalszego umacniania kultury życia na wszystkich kontynentach i wśród wszystkich ludzi, aby Matka Boża z Guadalupe wstawia się u swego Syna, aby nas prowadził w naszej pracy charytatywnej”.
Matka Boża z Guadalupe jest czczona jako „Tarcza i Patronka naszej Wolności” i jako „Matka Cywilizacji Miłości” – podkreśla Carl Anderson.
W różańcu „Miłości Matki z Guadalupe” połączone zostaną wszystkie przesłania, które Matka Boża z Guadalupe przekazała św. Juan'owi Diego z siedmioma sakramentami i samym Kościołem jako sakramentem zbawienia.
„Przesłanie Matki Bożej z Guadalupe jest przesłaniem odzwierciedlającym przykazanie Jej Syna, który nakazywał kochać bliźniego jak siebie samego (Mt, 22, 39). Jest to uniwersalne przesłanie pojednania, uzdrowienia i jedności. Wydarzenie to będzie jednoczyć na modlitwie wszystkich Rycerzy i ich rodziny oraz wszystkie diecezje Kościoła na całym świecie”.
Różaniec „Miłości Matki z Guadalupe” ma na celu oddanie czci i wyrażenia wdzięczności Matce Bożej z Guadalupe za Jej wstawiennictwo i rolę, jaką odgrywa w zjednoczeniu kontynentów amerykańskich i Jej istotną rolę w budowaniu cywilizacji miłości.
Matka Boża z Guadalupe jest znana na całym świecie jako Patronka całej Ameryki, Patronka Meksyku, Patronka Filipin, Patronka nienarodzonych, Gwiazda Nowego Świata, Gwiazda Nowej Ewangelizacji i Matka Cywilizacji Miłości.
Carl Anderson, kiedy objął urząd Najwyższego Rycerza w październiku 2000 r. dedykował ten wybór i swoją służbę Matce Boskiej z Guadalupe i zachęcał do odnowy Jej kultu w całym Zakonie Rycerzy Kolumba.
„Papież Benedykt XVI przypomniał nam, że w miłości Matki Bożej z Guadalupe usłyszymy słowa Chrystusa: 'Idźcie więc i nauczajcie wszystkie narody' (Mt 28:19) i Ona nas uzdolni, abyśmy naszymi czynami odpowiedzieli na to wezwanie” – dodał Najwyższy Rycerz.
Archdiecezja miasta Meksyk powstała w 1527 roku, obejmuje 9 mln katolików i jest największą archidiecezją na świecie. Założył ją franciszkanin Juan de Zumárraga, który uwierzył, że przesłanie skierowane do Juana Diego pochodzi od Matki Bożej. W grudniu 1531 roku przez kilka dni Matka Boża ukazywała się Indianinowi Juanowi Diego. W wyniku tych objawień i dzięki wizerunkowi Matki Bożej – który w cudowny sposób ukazał się na szacie (tilmie) Juana Diego – miliony tubylczej ludności przyjęły wiarę katolicką i Ameryki zaczęły przekształcać się w „chrześcijańską półkulę”.
W 1546 r. diecezja została podniesiona do statusu metropolii (archidiecezji), którą obecnie kieruje kard. Norberto Rivera Carrera, prymas Meksyku. Cudowna szata z wizerunkiem Matki Bożej Guadalupe znajduje się w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe w archidiecezji miasta Meksyk.
Instytut Studiów Guadalupe utworzyła archidiecezja miasta Meksyk razem z Ruchem na rzecz kanonizacji św. Juana Diego. Powstał tuż po ogłoszeniu azteckiego Inidianina świętym Kościoła katolickiego, co nastąpiło 31 lipca 2002 roku. Instytut kontynuje badania nad życiem Juana Diego oraz Wizerunkiem z Guadelupe, aby zwrócić uwagę świata w stronę nadziei, która pochodzi od prawdziwej świętości.
Rycerze Kolumba (Knights of Columbus) są największą, świecką organizacją charytatywną Kościoła katolickiego, zrzeszającą ok. 1,8 mln członków na całym świecie. Doktryna Zakonu opiera się na czterech filarach: miłosierdziu, jedności, braterstwie i patriotyźmie. Zakon powstał z inicjatywy 29-letniego księdza Michaela McGivney'a, proboszcza parafii Najświętszej Maryi Panny, mieszczącej się przy Alei Hillhouse w New Haven (Connecticut, USA). Pierwsze spotkanie mężczyzn miało miejsce 2 października 1881 r., natomiast zalegalizowanie działalności Stowarzyszenia miało miejsce 29 marca 1882 r. Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny ks. McGivney rozpoczęto w marcu 2008 r.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.