Benedykt XVI przyjął w piątek na audiencji w Castel Gandolfo nowego prezydenta Węgier Pala Schmitta, który objął urząd 6 sierpnia.
W komunikacie wydanym po rozmowach prezydenta z papieżem, a następnie z sekretarzem stanu kardynałem Tarcisio Bertone i szefem dyplomacji arcybiskupem Dominique Mambertim, watykańskie biuro prasowe poinformowało, że ich tematem była sytuacja na Węgrzech oraz relacje państwa z Kościołem katolickim, a także jego "wkład w dobro wspólne kraju".
Ponadto, jak podano, mowa była o węgierskiej prezydencji w Unii Europejskiej w pierwszej połowie przyszłego roku.
Schmitt podczas papieskiej audiencji powiedział, że chciałby, aby w projekcie nowej konstytucji węgierskiej, który ma zostać opracowany do wiosny, znalazły się odniesienia do tradycji chrześcijańskiej oraz do korony świętego Stefana, która jest relikwią narodową i symbolem państwowości Węgier - podała agencja MTI.
Prezydent ocenił, że miałoby to duże znaczenie dla posługi sprawowanej przez węgierskich pastorów dla Węgrów żyjących poza granicami kraju.
Według MTI, Schmitt powiedział po audiencji, że papież oświadczył, iż jest świadom takiej potrzeby, i wyraził nadzieję, że pragnienie to zmaterializuje się tak szybko, jak to możliwe.
Rządząca na Węgrzech centroprawicowa partia Fidesz ma po zwycięstwie w kwietniowych wyborach ponad 2/3 miejsc w parlamencie, co pozwala jej wprowadzić zmiany do konstytucji.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.