Ministerstwo Zdrowia: sukcesywne znoszenie obostrzeń nie zwalnia z noszenia maseczki

Ministerstwo Zdrowia przypomina, że sukcesywne znoszenie obostrzeń nie zwalnia nikogo z noszenia maseczki i zachowania dystansu społecznego. Nadal, aż do odwołania, mamy obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych - przypomina Wojciech Andrusiewicz, rzecznik prasowy resortu.

Gospodarka od najbliższego poniedziałku, czyli 18 maja, wchodzi w III etap znoszenia restrykcji, które zostały nałożone przez rząd, by zminimalizować rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa. Do pracy tym razem powrócą fryzjerzy i kosmetyczki. Przywrócona zostanie też działalność gastronomiczna, przy zastrzeżeniu jednak, że będzie się ona odbywać jedynie na zewnątrz, w ogródkach restauracyjnych. Równocześnie też od 25 maja ruszą zajęcia opiekuńcze w klasach I-III oraz konsultacje dla ósmoklasistów i maturzystów.

Rzecznik prasowy MZ zauważył, że pomimo tego, iż uwalniane są kolejne dziedziny życia, wciąż obowiązują określone zasady sanitarne. Niezwykle ważne jest zachowanie dystansu społecznego oraz zakrywanie ust i nosa maseczką, apaszką czy kawałkiem odzieży.

"Pamiętajmy, że noszenie maseczki na brodzie lub pod nosem to nie jest odwaga i pewien szpan, ale daleko posunięty egoizm i brak odpowiedzialności. Maseczka nie ma nas chronić przed innymi, ale innych przed nami - przed zakażeniem od nas, jeżeli bylibyśmy nosicielem" - powiedział PAP Andrusiewicz.

Rząd wprowadził 16 kwietnia, aż do odwołania, obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach ogólnodostępnych, m.in. na ulicach, w sklepach, kościołach, na targowiskach i dworcach.

Maseczek nie muszą nosić m.in. dzieci do ukończenia 4 lat oraz osoby, które nie mogą zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, osoby niesamodzielne i niepełnosprawne intelektualnie w stopniu umiarkowanym albo głębokim.

Przy noszeniu maseczki należy przestrzegać pewnych zasad higieny: nie dotykać jej podczas noszenia, a po ściągnięciu dokładnie umyć ręce mydłem i wodą lub zdezynfekować specjalnym środkiem. Jednorazowe maseczki po ich użyciu należy wrzucać do odpadów zmieszanych, a te wielokrotnego użytku - materiałowe - regularnie prać w temperaturze co najmniej 60 st. C.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • TomaszCebulski
  14.05.2020 11:31
  TomaszCebulski
  Nie trzeba okazywać żadnego dokumentu. Zapis w rozporządzeniu jest taki: "Obowiązku (...) nie stosuje się w przypadku: (...) osoby, która nie może zakrywać ust lub nosa z powodu stanu zdrowia, całościowych zaburzeń rozwoju, niepełnosprawności intelektualnej w stopniu umiarkowanym albo głębokim lub niesamodzielności; okazanie orzeczenia lub zaświadczenia w tym zakresie nie jest wymagane."
 • Piotr07
  14.05.2020 12:13
  W rozporządzeniu wcale nie pisze że stan zdrowia musi być zły. Pisze "z powodu stanu zdrowia".
  Każdy lekarz powie, że noszenie maseczki i oddychanie zużytym, gorącym powietrzem powoduje grzybicę nosa, ust, płuc itd. Dla osób z problemami krążeniowymi, astmatycznymi, alergicznymi to samobójstwo.
 • Piotr07
  14.05.2020 12:15
  Jeżeli więc ktoś ma dobry stan zdrowia i chce go zachować, absolutnie nie powinien nosić maseczki, zwłaszcza przy wysokich temperaturach. Zawsze, gdy zbliżał się gorący sezon, ostrzegano przed wychodzeniem na gorące powietrze.
 • protegowany
  14.05.2020 13:40
  protegowany
  Każdy wie, że noszenie maseczki na otwartej przestrzeni to głupota, ale ten rząd nie ma planu na epidemię (zresztą nie tak groźną), dlatego głupimi pomysłami chce pokazać, że jednak cokolwiek robi.
Komentowanie dostępne jest tylko dla .
Pobieranie... Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
13°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
12°C Niedziela
noc
10°C Niedziela
rano
wiecej »