Zakonnik uzyskał bezwzględną większość głosów od braci kapitulnych. Tym samym został wybrany na ordynariusza krakowskiej prowincji franciszkanów na drugą, czteroletnią kadencję.
Ojciec Marian Gołąb urodził się 6 lipca 1968 r. w Sieniawie, a wychował w Piwodzie na Podkarpaciu. Tam też uczęszczał do szkoły podstawowej. Liceum Ogólnokształcące skończył w Jarosławiu. Do zakonu franciszkanów wstąpił po maturze w roku 1987. Roczny nowicjat odbył w Kalwarii Pacławskiej k. Przemyśla, a sześcioletnie studia filozoficzno-teologiczne - w Wyższym Seminarium Duchownym Franciszkanów w Krakowie.
Pierwsze śluby zakonne złożył w roku 1988, a wieczyste - w 1992 r. Święcenia kapłańskie przyjął w roku 1994.
Przez rok pracował jako duszpasterz we Wrocławiu. W 1995 r. został skierowany na studia specjalistyczne w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, które zwieńczył doktoratem z teologii duchowości. Rozprawa pt. "Czy zakony są jeszcze Kościołowi potrzebne?" została wydana drukiem.
Przez rok (1999/2000) był socjuszem magistra nowicjatu krakowskich franciszkanów w Kalwarii Pacławskiej, a od roku 2000 do 2004 r. - mistrzem nowicjatu.
W roku 2004 został rektorem Wyższego Seminarium Duchownego Franciszkanów w Krakowie. Z jego inicjatywy uczelnia przyjęła imię jej absolwenta i wykładowcy, św. Maksymiliana Marii Kolbego.
Był również wykładowcą teologii duchowości, teologii życia konsekrowanego, historii duchowości, kierownictwa duchowego w seminariach duchownych w Krakowie i w Kalwarii Zebrzydowskiej oraz w Instytucie Studiów Franciszkańskich i Karmelitańskim Instytucie Duchowości w Krakowie. Był promotorem prac magisterskich oraz autorem wielu artykułów z zakresu duchowości. Przewodniczył Konferencji Rektorów Seminariów Franciszkańskich afiliowanych do Papieskiej Akademii Teologicznej.
Po zakończeniu kadencji, w Stanach Zjednoczonych przygotowywał się do pracy misyjnej. W styczniu 2009 r. wyjechał do Ugandy w Afryce. Pracował tam w Kakooge, w Matugga, a przez ostatnie lata był kustoszem Sanktuarium Męczenników Ugandyjskich w Munyonyo. Przez dwie kadencje był delegatem prowincjalnym krakowskich franciszkanów w Ugandzie.
Podczas wizyty apostolskiej papieża Franciszka w Ugandzie w 2015 r. odpowiadał za przygotowanie wizyty Ojca Świętego w sanktuarium w Kampali-Munyonyo.
11 marca 2016 r. podczas kapituły prowincjalnej zwyczajnej w Centrum św. Maksymiliana w Harmężach k. Oświęcimia został wybrany na ordynariusza krakowskiej prowincji franciszkanów.
5 czerwca 2019 r. został dodatkowo przewodniczącym Federacji Europy Środkowo-Wschodniej (FEMO) Zakonu Braci Mniejszych Konwentualnych (Franciszkanów).
15 października 2019 r. w Warszawie został wybrany na członka konsulty (zarządu) Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Męskich w Polsce.
O. Marian Gołąb jest jednym z trzech ojców założycieli Studium Franciszkańskiego, powołanego w Krakowie dla kształcenia kleryków franciszkańskich trzech zakonów: Braci Mniejszych, Braci Mniejszych Konwentualnych i Braci Mniejszych Kapucynów. 15 kwietnia 2020 r. został wiceprzewodniczącym Kapituły - organu sprawującego najwyższą władzę w Studium.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Chodzi o zawieszenie broni w Strefie Gazy i uwolnienie izraelskich zakładników.
W pierwszej grupie 127 zwolnionych miało być ok 50 dysydentów.
Temu służy Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, bo jest zachętą do dialogu.