Reklama

Sellin: Mamy plan reintegracji z PiS

Piątkowy kongres Polski Plus ma przyjąć uchwałę o połączeniu z Prawem i Sprawiedliwością. "Planujemy reintegrację z PiS, taka jest wola obu stron" - powiedział PAP w czwartek rzecznik Polski Plus Jarosław Sellin. Kongres będzie miał charakter zamknięty.

Reklama

Prezes Polski Plus Jerzy Polaczek podkreślił, że decyzje, które zapadną w piątek, będą miały dla partii "zasadnicze znaczenie".

Z wcześniejszych nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł zbliżonych do kierownictwa PiS wynika, że decyzja dotycząca przyjęcia do partii działaczy Polski Plus będzie dyskutowana podczas sobotniej Rady Politycznej ugrupowania. Z informacji PAP wynika także, że w Radzie Politycznej PiS dwa miejsca dostaną przedstawiciele Polski Plus. Działacze Polski Plus znajdą się prawdopodobnie też na listach PiS w wyborach samorządowych.

Polska Plus skupia m.in. byłych polityków PiS, w tym Jerzego Polaczka, Kazimierza M. Ujazdowskiego, Jana Filipa Libickiego, Lucjana Karasiewicza oraz Jarosława Sellina. W Sejmie działa też koło parlamentarne tej partii.

W listopadzie 2007 roku trzej ówcześni wiceprezesi PiS: Ludwik Dorn, Ujazdowski i Paweł Zalewski (obecnie poseł PO) napisali list do Jarosława Kaczyńskiego w proteście przeciwko stylowi kierowania przez niego partią. Zrezygnowali z funkcji wiceprezesów, później - decyzją prezesa PiS - zostali zawieszeni w prawach członka partii.

Na początku grudnia 2007 roku Ujazdowski (razem z Zalewskim) zrezygnowali z członkostwa w PiS. Kilka dni po odejściu Zalewskiego i Ujazdowskiego z PiS odszedł Jerzy Polaczek, b. minister transportu w rządzie Kaczyńskiego. Polaczek krytycznie wypowiadał się na temat zawieszenia w prawach członków partii trzech byłych wiceprezesów PiS.

Kolejnym posłem, który zdecydował się na odejście w grudniu 2007 r. był Jarosław Sellin. Sellin był członkiem klubu PiS, ale nie należał do tej partii. Jak wtedy mówił, PiS przestało być ugrupowaniem jednoczącym polską prawicę, a różnorodność ideowa przestała być tam traktowana jako atut.

W kwietniu 2008 r. z PiS odszedł poseł Lucjan Karasiewicz, ponieważ - jak tłumaczył - był zawiedziony postawą swojego ugrupowania wobec Traktatu Lizbońskiego. Karasiewicz był jedynym posłem PiS, który publicznie deklarował, że zagłosuje za ratyfikacją Traktatu, nawet jeśli zmiany proponowane wówczas przez PiS do ustawy ratyfikacyjnej nie zostaną uwzględnione przez Sejm.

Dorn, po długim okresie zawieszenia w prawach członka PiS, w październiku 2008 roku został z partii usunięty m.in. za wywiady prasowe, w których "dezawuował kierownictwo partii i osobę samego prezesa" Jarosława Kaczyńskiego. Były wiceprezes PiS przystąpił do koła poselskiego "Polska XXI" (które następnie przekształciło się w Polskę Plus) w październiku 2009 roku, jednak przed ostatnimi wyborami prezydenckimi odszedł z Polski Plus. Zrobił to po tym, gdy ugrupowanie poparło kandydaturę Jarosława Kaczyńskiego.

Posłowie PiS Jacek Tomczak i Jan Filip Libicki zrezygnowali z członkostwa w PiS w kwietniu 2009 roku po tym, jak Marcin Libicki, ojciec Jana Filipa, został skreślony z listy kandydatów partii w czerwcowych eurowyborach.

Partia Polska Plus powstała 9 stycznia 2010 r.; utworzyli ją politycy skupieni wokół portalu społeczno-politycznego "Polska XXI". Portal ruszył 7 kwietnia 2008 r.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
4°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
1°C Wtorek
rano
3°C Wtorek
dzień
wiecej »

Reklama