Kolejne osoby opuszczą szpitale

Troje lżej rannych w niedzielnym wypadku polskiego autokaru pod Berlinem opuści we wtorek niemieckie szpitale i będzie mogło powrócić do kraju - poinformował w poniedziałek na konferencji prasowej szef policji w okręgu Dahne-Spreewald Joern Preuss.

Obecnie w szpitalach w Berlinie przebywa jeszcze 29 poszkodowanych Polaków. "Dwie ciężko ranne osoby wciąż walczą o życie" - powiedział Preuss na konferencji w mieście Koenigs Wusterhausen niedaleko Berlina.

Według przekazanych przez niego informacji do późnego popołudnia w poniedziałek zidentyfikowano już siedem z 13 ofiar śmiertelnych katastrofy: pięciu mężczyzn i dwie kobiety. Na wcześniejszej konferencji w Poczdamie była mowa o sześciorgu zidentyfikowanych.

"Mam nadzieję, że jutro (we wtorek) będziemy mogli kontynuować prace związane z identyfikacją zmarłych albo je nawet zakończyć" - powiedział Preuss.

"Wiele wskazuje na to, że musimy przeprowadzić badania DNA, by bez żadnych wątpliwości ustalić tożsamość ofiar. Identyfikacja na podstawie materiałów zdjęciowych była po tym wypadku bardzo trudna" - dodał.

Według Preussa wśród zmarłych, których tożsamości nie potwierdzono, są trzy kobiety i dwóch mężczyzn. Według konsula generalnego RP w Berlinie Mariusza Skórki jeszcze w poniedziałek do Polski powróci większość krewnych osób poszkodowanych w wypadku; rano do Niemiec przybyła z Polski grupa ok. 120 bliskich.

Utworzono dla nich centralny punkt informacyjny w szpitalu w Koenigs Wuesterhausen, stamtąd mogli udać się do szpitali, w których przebywają ich krewni. Osoby te otrzymały na miejscu pomoc psychologiczną. Część z nich pomogła w identyfikacji rannych i ofiar śmiertelnych.

Według konsula firma ubezpieczeniowa, w której ubezpieczony był autokar, omawia z rodzinami rannych warunki ich transportu do polskich szpitali. Przewiezione zostaną osoby, których stan zdrowia na to pozwoli.

Termin przewozu ciał ofiar do Polski zależy od decyzji rodzin i prokuratury niemieckiej - poinformował konsul.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
3°C Sobota
dzień
wiecej »