Kiedy nowy biskup polowy?

Oczekiwanie na nowego biskupa polowego nie będzie długie – zapowiedział nuncjusz apostolski w Polsce, arcybiskup Celestino Migliore. Diecezja wojskowa wakuje od 10 kwietnia – gdy w katastrofie pod Smoleńskiem zginął biskup Tadeusz Płoski.

„Cieszę się, że modląc się przy grobie biskupa Tadeusza Płoskiego, mogę oddać hołd wszystkim ofiarom katastrofy smoleńskiej – powiedział 27 września w katedrze polowej WP abp Migliore.

Obchodzący w przyszłym roku 20-lecie reaktywowania Ordynariat Polowy, po śmierci bpa Płoskiego pozostaje we władzy administratora diecezji, ks. płk. Sławomira Żarskiego. Abp Migliore wyraził nadzieję, że „oczekiwanie na nowego biskupa polowego nie będzie długie”.

Nuncjusz wysłuchał w katedrze krótkiego koncertu organowego i historii Ordynariatu Polowego. Po przejściu do Kaplicy Lotników, w której spoczywają bp Płoski oraz jego sekretarz, ks. płk Jan Osiński, abp Migliore zapalił znicz i podzielił się z zebranymi refleksją.

„Ta wizyta jest hołdem złożonym Waszej duchowej posłudze w bardzo ważnym sektorze polskiego bezpieczeństwa. Równocześnie jest ona wyrazem uznania dla ogromnej pracy duszpasterskiej i organizacyjnej, którą wykonaliście w ciągu 20 lat istnienia Ordynariatu” – powiedział abp Migliore.

Nowy nuncjusz apostolski wyraził nadzieję, że katastrofa smoleńska, która „obudziła jedność i solidarność społeczną, nie zagubiła się w polemikach i niezgodzie, lecz była zaczątkiem takiego życia społecznego i politycznego, które coraz bardziej będzie dbać o potrzeby zwykłych ludzi”.

Zebrani w Kaplicy Lotników kapelani odmówili wspólnie modlitwę. Abp Migliore zapalił także znicze pod tablicą upamiętniającą ofiary katastrofy z 10 kwietnia oraz w Kaplicy Katyńskiej. „Chciałbym, abyśmy w tej modlitwie pamiętali nie tylko o tych, którzy zginęli, ale także w szczególny sposób o ich rodzinach, które cierpią z powodu wielkiej straty” – powiedział watykański dyplomata.

Abp Migliore nawiedził także prywatną kaplicę biskupów polowych, gdzie udzielił kapelanom i siostrom pallotynkom swego błogosławieństwa. Podczas wizyty ks. płk Żarski przekazał w darze nuncjuszowi sześć tomów nauczania bpa Płoskiego.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
wiecej »