Abp Adamczyk: w kulcie relikwii chodzi o przykład wiary świętych

Nuncjusz apostolski w Argentynie abp Mirosław Adamczyk 5 lipca uroczyście przekazał relikwie św. Huberta parafii w Śliwicach (diecezja pelplińska). W homilii dotychczasowy nuncjusz w Panamie podkreślił, że w kulcie relikwii chodzi o przykład wiary ludzi świętych.

Pochodzący z Pomorza Gdańskiego dyplomata watykański już we wstępie swojej homilii przypomniał, że „w kulcie relikwii nie chodzi o strzęp materiału czy o kawałek kości lecz o czczoną osobę i o przykład jej wiary w dążeniu do samego Boga”.

Hierarcha przypomniał, że „w katakumbach rzymskich, czyli na cmentarzu, odprawiano Eucharystię na grobach pierwszych męczenników”. Dodał, że „to były pierwsze relikwiarze, groby świętych męczenników”.

Abp Adamczyk zarysował biografię żyjącego w VII wieku patrona myśliwych i leśników, którego sanktuarium znajduje się w Belgii, gdzie kaznodzieja przed laty pracował w nuncjaturze. To doświadczenie, przyznał nuncjusz, pomogło mu pośredniczyć w spełnieniu prośby Bractwa św. Huberta w Śliwicach o pozyskanie relikwii dawnego biskupa w Liege.

Nuncjusz podkreślił potrzebę zachowania chrześcijańskiej pokory na wzór samego Chrystusa i św. Huberta po jego nawróceniu. Człowiek pokorny „wie, że wszystko, co posiada, a więc zdolności, mądrość, zdrowie, a nawet bogactwo zawdzięcza Bogu” - mówił arcybiskup.

„Św. Hubert wziął na siebie jarzmo Chrystusa, wyzbył się wszystkiego i w pokorze służył Kościołowi i Chrystusowi” - stwierdził główny celebrans.

W końcowej części homilii abp Adamczyk zauważył, że „św. Hubert uczy nas miłości do natury, do lasu a jednocześnie o potrzebie nawrócenia się”. Dodał, że ten święty „jest wzorem pokory, miłości i zrozumienia drugiego człowieka”.

Relikwie św. Huberta do późnej jesieni pozostaną w kościele parafialnym w Śliwicach a w listopadzie, podczas dorocznych uroczystości diecezjalnych ku czci św. Huberta zostaną przeniesione do kaplicy pod jego patronatem w Okoninach, na terenie tej samej parafii. Tam, w sercu Borów Tucholskich, znajduje się centrum jego kultu w diecezji pelplińskiej.

Gmina Śliwice oraz diecezja pelplińska prowadzą starania, aby św. Hubert został patronem tej gminy.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
17°C Czwartek
dzień
17°C Czwartek
wieczór
15°C Piątek
noc
11°C Piątek
rano
wiecej »