Niesłyszące dzieci często są bardziej ufne od swych rówieśników, przez co bardziej narażone na różnego rodzaju zagrożenia, także te czyhające w internecie. Z myślą o nich opracowano materiały edukacyjne na temat bezpieczeństwa w sieci w języku migowym.
Według szacunków Polskiego Związku Głuchych ponad 8,8 tys. niesłyszących i słabo słyszących dzieci uczy się w szkołach specjalnych i ogólnodostępnych. Liczba wszystkich osób niesłyszących w Polsce to wg PZG ok. 45-50 tys.
Niesłyszące dzieci, jeszcze łatwiej niż ich słyszących rówieśników, można zwieść i oszukać; dlatego tak ważne jest, by one także poznały zasady bezpieczeństwa w internecie - przekonywali twórcy pierwszego programu edukacyjnego przygotowanego w języku migowym, który zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej.
"Niesłyszące dzieci mają szczególną wrażliwość. Często są bardziej ufne od rówieśników, przez co bardziej podatne na wpływy, również te złe" - podkreśliła prezes PZG Kajetana Maciejska-Roczan.
Jak tłumaczyła Małgorzata Bezubik z PZG, dla dzieci niesłyszących od urodzenia język polski jest językiem obcym, dlatego stworzenie materiałów edukacyjnych z napisami nie jest dla nich najlepszym rozwiązaniem, ich czytanie byłoby kłopotliwe, szczególnie dla młodszych dzieci. Dlatego wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje i firmą Microsoft stworzono materiały edukacyjne z tłumaczami języka migowego. Podstawą był opracowany wcześniej program dla uczniów klas IV-VI "3...2...1...Internet!".
"Praca nad tymi materiałami dostarczyła nam wielu wyzwań, zwłaszcza w kwestii przekładu języka młodzieżowego na język migowy. Najwięcej problemów mięliśmy z takimi wyrażeniami jak +gwiazda+ w znaczeniu +celebryta+ czy +ale wstyd!+, ponieważ słowo +wstyd+ ma wiele odcieni znaczeniowych" - mówiła Bezubik.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.321internet.pl. Pobrać go można bezpłatnie ze strony www.dzieckowsieci.pl prowadzonej przez FDN. (PAP)
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.