Niesłyszące dzieci często są bardziej ufne od swych rówieśników, przez co bardziej narażone na różnego rodzaju zagrożenia, także te czyhające w internecie. Z myślą o nich opracowano materiały edukacyjne na temat bezpieczeństwa w sieci w języku migowym.
Według szacunków Polskiego Związku Głuchych ponad 8,8 tys. niesłyszących i słabo słyszących dzieci uczy się w szkołach specjalnych i ogólnodostępnych. Liczba wszystkich osób niesłyszących w Polsce to wg PZG ok. 45-50 tys.
Niesłyszące dzieci, jeszcze łatwiej niż ich słyszących rówieśników, można zwieść i oszukać; dlatego tak ważne jest, by one także poznały zasady bezpieczeństwa w internecie - przekonywali twórcy pierwszego programu edukacyjnego przygotowanego w języku migowym, który zaprezentowano w czwartek na konferencji prasowej.
"Niesłyszące dzieci mają szczególną wrażliwość. Często są bardziej ufne od rówieśników, przez co bardziej podatne na wpływy, również te złe" - podkreśliła prezes PZG Kajetana Maciejska-Roczan.
Jak tłumaczyła Małgorzata Bezubik z PZG, dla dzieci niesłyszących od urodzenia język polski jest językiem obcym, dlatego stworzenie materiałów edukacyjnych z napisami nie jest dla nich najlepszym rozwiązaniem, ich czytanie byłoby kłopotliwe, szczególnie dla młodszych dzieci. Dlatego wspólnie z Fundacją Dzieci Niczyje i firmą Microsoft stworzono materiały edukacyjne z tłumaczami języka migowego. Podstawą był opracowany wcześniej program dla uczniów klas IV-VI "3...2...1...Internet!".
"Praca nad tymi materiałami dostarczyła nam wielu wyzwań, zwłaszcza w kwestii przekładu języka młodzieżowego na język migowy. Najwięcej problemów mięliśmy z takimi wyrażeniami jak +gwiazda+ w znaczeniu +celebryta+ czy +ale wstyd!+, ponieważ słowo +wstyd+ ma wiele odcieni znaczeniowych" - mówiła Bezubik.
Więcej informacji o programie można znaleźć na stronie www.321internet.pl. Pobrać go można bezpłatnie ze strony www.dzieckowsieci.pl prowadzonej przez FDN. (PAP)
Obowiązujące zasady mają uwolnić proces wybory papieża od nacisków władz świeckich.
Nieoficjalnie wiadomo, że kardynałowie są za tym, by zaczęło się ono 5 lub 6 maja.
Jednocześnie powiedział, żę jest zaskoczony i zawiedziony dalszym rosyjskim bombardowaniem Ukrainy.
Duchowny odwiedza Polskę. Spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą.
Atak rosyjski dotknął obwody żytomierski, dniepropietrowski, odeski, doniecki, sumski i czerkaski.