"Wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować"

Bezpieczeństwo podczas wyborów jest przestrzegane; wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować - powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, któremu podlega w resorcie m.in. Departament Polityki Senioralnej.

Ministerstwo zdrowia przygotowało rozwiązanie, które przewiduje, że w lokalu wyborczym w celu ograniczenia ryzyka zakażenia zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3 i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.

Zapytany o ocenę bezpieczeństwa osób starszych w lokalach wyborczych Stanisław Szwed wskazał na to rozwiązanie i stwierdził, że ono pozytywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa. Jak jednocześnie podkreślił, głosujący byli bezpieczni także w pierwszej turze wyborów w związku z zachowywanymi wymogami w komisjach. W tym kontekście wskazywał na obowiązek noszenia maseczek ochronnych oraz korzystania z płynu do dezynfekcji zarówno przez głosujących, jak i członków komisji.

Szwed powiedział również, że zachowanie pierwszeństwa osób starszych to dobre rozwiązanie. "Najważniejsze, żeby każdy miał możliwość bezpiecznego oddania głosu" - podkreślił.

Wiceminister nawiązał też do wypowiedzi ministra Szumowskiego, który stwierdził w poniedziałek, że bezpieczniejsze jest pójście na wybory niż wyjście do sklepu. Szumowski tłumaczył wtedy, że w sklepach na ogół nie przestrzega się zasad dystansu oraz nakazu noszenia maseczek, w przeciwieństwie do lokali wyborczych, gdzie te wymogi są "rygorystycznie przestrzegane". Szwed zgodził się z tym stwierdzeniem i podkreślił, że "wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować".

Przypomniał również o wzięciu ze sobą własnego długopisu i maseczki, co także zwiększy bezpieczeństwo.

Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
7°C Wtorek
rano
13°C Wtorek
dzień
14°C Wtorek
wieczór
11°C Środa
noc
wiecej »