Bezpieczeństwo podczas wyborów jest przestrzegane; wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować - powiedział PAP wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, któremu podlega w resorcie m.in. Departament Polityki Senioralnej.
Ministerstwo zdrowia przygotowało rozwiązanie, które przewiduje, że w lokalu wyborczym w celu ograniczenia ryzyka zakażenia zapewniona była obsługa w pierwszej kolejności osób powyżej 60. roku życia, kobiet w ciąży, osób z dzieckiem do lat 3 i osób z orzeczeniem o niepełnosprawności, z orzeczeniem o stopniu niepełnosprawności, z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego lub osób, które ze względu na stan zdrowia nie mogą poruszać się samodzielnie.
Zapytany o ocenę bezpieczeństwa osób starszych w lokalach wyborczych Stanisław Szwed wskazał na to rozwiązanie i stwierdził, że ono pozytywnie wpłynie na poziom bezpieczeństwa. Jak jednocześnie podkreślił, głosujący byli bezpieczni także w pierwszej turze wyborów w związku z zachowywanymi wymogami w komisjach. W tym kontekście wskazywał na obowiązek noszenia maseczek ochronnych oraz korzystania z płynu do dezynfekcji zarówno przez głosujących, jak i członków komisji.
Szwed powiedział również, że zachowanie pierwszeństwa osób starszych to dobre rozwiązanie. "Najważniejsze, żeby każdy miał możliwość bezpiecznego oddania głosu" - podkreślił.
Wiceminister nawiązał też do wypowiedzi ministra Szumowskiego, który stwierdził w poniedziałek, że bezpieczniejsze jest pójście na wybory niż wyjście do sklepu. Szumowski tłumaczył wtedy, że w sklepach na ogół nie przestrzega się zasad dystansu oraz nakazu noszenia maseczek, w przeciwieństwie do lokali wyborczych, gdzie te wymogi są "rygorystycznie przestrzegane". Szwed zgodził się z tym stwierdzeniem i podkreślił, że "wszyscy, również seniorzy, spokojnie mogą iść głosować".
Przypomniał również o wzięciu ze sobą własnego długopisu i maseczki, co także zwiększy bezpieczeństwo.
Druga tura wyborów prezydenckich odbędzie się w niedzielę 12 lipca. Zmierzą się w niej urzędujący prezydent Andrzej Duda i kandydat Koalicji Obywatelskiej Rafał Trzaskowski.
"Franciszek jest przytomny, ale bardziej cierpiał niż poprzedniego dnia."
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Informuje międzynarodowa organizacja Open Doors, monitorująca prześladowania chrześcijan.
Osoby zatrudnione za granicą otrzymały 30 dni na powrót do Ameryki na koszt rządu.