Reklama

Konsekracja kościoła Wspólnot Jerozolimskich

Arcybiskup Kazimierz Nycz konsekrował w sobotę kościół Wspólnot Jerozolimskich przy Trasie Łazienkowskiej w Warszawie. Metropolita warszawski wyraził radość, że w środku miasta będzie modlić się wspólnota monastyczna – nie uciekając od zgiełku świata i jego problemów.

Reklama

Podczas Mszy św. konsekrowano zarówno kościół, który będzie nosić wezwanie Matki Bożej Jerozolimskiej, jak i główny ołtarz świątyni. W ołtarzu złożono relikwie błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki.

„Obecność jego świętej relikwii będzie nam przypominać jak bardzo jarzmo dwóch ateistycznych dyktatur mogło zaciążyć na Polsce w czasie minionego wieku” - powiedział podczas uroczystości założyciel Wspólnot, o. Pierre-Marie Delfieux.

W uroczystości uczestniczyli mnisi i mniszki z pozostałych fraterni Wspólnot z: Francji, Belgii, Włoch, Niemiec i Kanady.

„Dziękujemy Bogu za to, że nasze miasto zyskuje jeszcze jedno nowe miejsce, w którym będzie pięknie sprawowana liturgia Kościoła; będzie sprawowana w środku miasta, w ciągu dnia liturgia Eucharystii, że będą się tu, w środku miasta modliły Wspólnoty monastyczne, nie uciekając od zgiełku świata, od centrum jego problemów ale będąc w ich środku” - mówił w homilii abp Nycz.

Nawiązując do wrzawy dobiegającej z pobliskiego stadionu Legii, na którym akurat rozgrywano mecz Ekstraklasy, metropolita warszawski zwrócił uwagę na symboliczne znaczenie usytuowania kościoła w takim właśnie miejscu. „Nie da się przekrzyczeć zgiełku współczesnego życia czy go zakazać; nie da się przeczekać i powiedzieć: będziemy wam głosić Ewangelię wtedy, gdy się świat uciszy i uspokoi a fale morza współczesności staną się bezpieczne” - mówił hierarcha.

„Przychodzimy przed krzyż Chrystusa, przed Jego ołtarz po to, aby zaproponować ciszę, by zaproponować modlitwę nie jako ucieczkę o świata ale jako sposób na to, by w tym świecie spełnić swoja rolę i być duszą tego świata” – zaznaczył abp Kazimierz Nycz.

W niedzielę założyciel Wspólnot Jerozolimskich odprawi w świątyni przy ul. Łazienkowskiej pierwszą Mszę. Następnie Wspólnoty udadzą się z pielgrzymką na Jasną Górę. 3 października wieczorem modlić się będą przed obrazem Matki Boskiej Częstochowskiej i wezmą udział w Apelu Jasnogórskim, natomiast rano 4 października – we Mszy św. w kaplicy Cudownego Obrazu.

Monastyczne Wspólnoty Jerozolimskie powstały 1 listopada 1975 r. za zgodą ówczesnego arcybiskupa Paryża, kard. François Marty. Założył je ks. Pierre-Marie Delfieux, były duszpasterz akademicki na Sorbonie, po powrocie z dwuletniego pobytu na Saharze, gdzie żył jako eremita.

W 1996 r. za zgodą Stolicy Apostolskiej kard. Jean-Marie Lustiger oficjalnie erygował je jako dwa instytuty zakonne: męski i żeński. Charyzmatem Wspólnot jest tworzenie oaz modlitwy w centrach wielkich miast. Oprócz wspólnot monastycznych istnieją także wspólnoty apostolskie i świeckie.

Do Polski Wspólnoty Jerozolimskie zaprosił kard. Józef Glemp. Inauguracja ich działalności odbyła się w kwietniu br. w Warszawie.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
-1°C Czwartek
rano
4°C Czwartek
dzień
wiecej »

Reklama