Pełnomocnik rodziny Olewników mecenas Ireneusz Wilk powiedział, że wyciąganie wniosków m.in. na podstawie informacji o znalezieniu krwi w domu Krzysztofa Olewnika jest przedwczesne.
Zdaniem Wilka, stało się źle, że pojawiające hipotezy i wątki stały się przedmiotem różnych spekulacji.
"Źle się dzieje, kiedy jeden z wątków śledztwa ogląda światło dzienne, a tajemnica śledztwa staje się informacją publiczną" - powiedział Wilk we wtorek PAP. Podkreślił zarazem, że rodzina Olewników jest zainteresowana wyjaśnieniem wszystkich okoliczności, dotyczących uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa.
Wilk, powołując się na tajemnicę śledztwa, odmówił komentarza do informacji na temat pochodzenia śladów krwi znalezionych w domu Krzysztofa Olewnika i spekulacji z tym związanych. "Nie mogę komentować spraw związanych z tajemnicą śledztwa" - oświadczył mecenas. Przyznał jednocześnie, że pobranie przez policję śladów krwi w czasie pierwszych oględzin domu po uprowadzeniu tylko z jednej plamy, a pominięcie pozostałych, było działaniem karygodnym.
"Wszelkie pojawiające się informacje nie stanowią zmiany podejścia do zdarzenia, jakim było uprowadzenie i zabójstwo Krzysztofa Olewnika, i tego, że został on porwany, był więziony w okrutnych warunkach i został w bestialski sposób zabity" - powiedział Wilk. Zaznaczył przy tym, że głównymi pytaniami w sprawie uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa Olewnika, które nadal pozostają bez odpowiedzi, jest motyw tego przestępstwa i jego zleceniodawcy.
"Pytań jest więcej. Na przykład, jak to było, że na przyjęciu w domu Krzysztofa Olewnika są policjanci, kierownicy poszczególnych sekcji komendy, a sprawcy czekają ukryci przed domem, żeby impreza się skończyła? Czy wszystkie, często obszerne wyjaśnienia, składane przez sprawców, były faktycznie szczere?" - powiedział Wilk.
Pełnomocnik rodziny Olewników wyraził przekonanie, że wszystkie wątki sprawy uprowadzenia i zabójstwa Krzysztofa, a także nieprawidłowości we wcześniejszych postępowaniach policji i prokuratury, zostaną ostatecznie wyjaśnione. "Ufamy prokuraturze. Wiemy, że współpraca między prokuraturą a komisją śledczą układa się płynnie" - dodał mecenas.
Prokuratura Apelacyjna w Gdańsku potwierdziła we wtorek, że próbuje ustalić tożsamość osoby, której krew znaleziono niedawno w domu Krzysztofa Olewnika. Jak powiedział dziennikarzom rzecznik prasowy tej prokuratury Krzysztof Trynka, według ustaleń śledczych krew nie należy ani do żadnego z członków rodziny Olewnika, ani do żadnego ze znanych uczestników spotkania, które poprzedziło porwanie. Śledczy wykluczyli też, by krew mogła należeć do któregoś z ustalonych porywaczy Krzysztofa Olewnika. "Ustalenie tożsamości tej osoby to jedna sprawa, a ustalenie okoliczności, w jakich ta krew została naniesiona na sofę, to druga sprawa. Związek tego zdarzenia, podczas którego doszło do naniesienia krwi, ze sprawą porwania Krzysztofa Olewnika, to trzecia sprawa. Te wszystkie okoliczności są badane. My nie konkretyzujemy żadnej z hipotez" - powiedział Trynka.
"Pytanie, czy doszło tam (w domu Olewnika - PAP) do postrzelenia czy do zranienia bądź też w inny sposób naniesienia krwi tej osoby, jest przedwczesne. Najpierw musimy odtworzyć te okoliczności, które dadzą się odtworzyć, a dopiero później będziemy mogli mówić, jakie to może mieć znaczenie dla uprowadzenia Krzysztofa Olewnika" - powiedział rzecznik.
Witało ich jako wyzwolicieli ok. 7 tys. skrajnie wyczerpanych więźniów.
Trump powiedział w sobotę, że "powinniśmy po prostu oczyścić" palestyńską enklawę.