Ok. 100 tys. wolontariuszy uczestniczy w rozpoczętej w piątek publicznej oraz przykościelnej zbiórce pieniędzy na fundusz stypendialny Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Kwesta potrwa do 15 października.
Jak poinformował przewodniczący Zarządu Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" ks. Jan Drob, pieniądze są zbierane na ulicach miast i miasteczek w całej Polsce. W Warszawie kwestujących można spotkać m.in. na Starym Mieście, Krakowskim Przedmieściu, Nowym Świecie, Dworcu Centralnym, Okęciu i w Złotych Tarasach.
Ks. Drob podkreślił, że zbierający poruszają się w kilkuosobowych grupach. "Każda osoba, która wrzuci datek do puszki, otrzyma naklejkę z logo X Dnia Papieskiego, a w zbiórce przykościelnej również obrazek z Janem Pawłem II i tekstem myśli przewodniej zaczerpniętej z papieskiego nauczania na temat świętości" - dodał ks. Drob.
Zaznaczył, że na puszkach wolontariuszy biorących udział w kweście ulicznej, poza banderolami białymi, są także numerowane banderole w kolorze żółtym. Każdy z wolontariuszy ma identyfikator ze zdjęciem oraz dużą żółtą chustę X Dnia Papieskiego.
Zbiórka odbywać będzie się w ramach niedzielnych obchodów X Dnia Papieskiego, którym przyświeca hasło "Jan Paweł II - odwaga świętości".
W kościołach w całej Polsce oraz za granicą - jak poinformował ks. Drob - znajdą się tekturowe puszki, wystawione w widocznym miejscu bądź trzymane przez wolontariuszy. Na puszkach nadrukowane są loga Fundacji i X Dnia Papieskiego. Ponadto pudełka będą zabezpieczone przed nieautoryzowanym otwarciem za pomocą białych banderoli.
W zbiórce przykościelnej i publicznej biorą udział ochotnicy - ministranci, harcerze, młodzież i dorośli - z różnych środowisk, wchodzących w skład Ogólnopolskiego Komitetu Organizacyjnego Dnia Papieskiego i nie tylko. W tym roku, już po raz czwarty, do kwesty włączyli się stypendyści Fundacji - studenci, organizując własne sztaby zbiórki w miastach akademickich. Łącznie w całym kraju w czasie X Dnia Papieskiego działać ma ponad 250 sztabów zbiórki publicznej.
Zbiórka publiczna - podkreślił ks. Drob - obejmuje również akcję telefoniczną i SMS-ową. Od 15 września do 31 października można wysyłać SMS-y o treści "Pomoc" pod numer 7250 (koszt 2,44 zł z VAT) lub dzwonić pod numer 0704 20 7250 (koszt 2,48 zł z VAT). Pomóc stypendystom można także przez bezpośrednie wpłaty na konto Fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia" na numer 81 1320 1104 2979 6023 2000 0001.
Dzięki dotychczasowej hojności Polaków - poinformował ks. Drob - stypendia otrzymuje już 2300 zdolnych osób z małych miejscowości i wsi ze wszystkich diecezji kraju.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.