Reklama

Abp W. Skworc: Solidarność przypomniała, że człowiek to istota mająca prawo mieć prawa

W katedrze Chrystusa Króla metropolita katowicki sprawował Mszę św. w 40 rocznicę podpisania porozumień jastrzębskich. Uczestniczyli w niej m.in. premier Mateusz Morawiecki, parlamentarzyści i władze regionu.

Reklama

Mówiąc o wydarzeniach sprzed czterech dekad abp Wiktor Skworc przypomniał, co udało się wywalczyć dzięki strajkowi.

– Do 21 postulatów gdańskich górnicy dołożyli własne. Ustalono m.in. wprowadzenie wszystkich wolnych sobót od początku 1981 r. oraz przyjęto zasadę bezwarunkowego przestrzegania dobrowolności pracy w dni ustawowo wolne. Zniesiono czterobrygadowy system pracy górników, co dało im wolne niedziele – podkreślał.

Radio eM Homilia abp. Wiktora Skworca cz. 1

Odnosząc postulaty do czasów obecnych metropolita katowicki przypomniał o wartościach najważniejszych. – Przyszłość naszej Ojczyzny i Górnego Śląska jest i powinna być budowana na wartościach. Wartością pierwszą pośród wartości jest na pewno rodzina, chroniona Konstytucją i niedziela. „To perła w koronie”, której trzeba strzec i nie ulegać prasowym nawoływaniom „dajcie ludziom zarobić w niedzielę”, czy wołaniu pracodawców w Radzie Dialogu Społecznego. Odpowiadamy na to głośnym wołaniem: dajecie ludziom w niedziele odpocząć! O prawo do niedzielnego odpoczynku zmagali się strajkujący robotnicy Wybrzeża i Górnego Śląska. Sprawa ta powraca akurat w 40-tą rocznicę podpisania jastrzębskich porozumień. Tym bardziej wiec nie można się godzić na ustępstwa w sprawie niedzieli; nie można się godzić na niszczenie tkanki społecznej poprzez pozbawiania jej tego spoiwa, jakim jest wspólne przeżywanie czasu wolnego i świętowanie niedzieli w rodzinach i przez całe społeczeństwo. To element naszej kulturowej tożsamości. Szanujmy niedzielę jako święty dzień chrześcijaństwa i kultury europejskiej tak jak inne europejskie kraje, gdzie wolna niedziela, obwarowana w konstytucji jest wartością ponad innymi. Oby i u nas doczekała się takiego obwarowania w ustawie zasadniczej – mówił abp Wiktor Skworc.

Metropolita katowicki przypomniał również, że źródło wszystkich działań powinno zaczynać się w czasie Mszy św. – Pamiętamy, że 40 lata temu tym źródłem była Eucharystia, sprawowana tam, gdzie strajkujący górnicy prosili – w cechowniach a nawet po ziemią. Owocne było wtedy gremialne zasiadanie przy eucharystycznej uczcie, która prowadzi do jedności z Bogiem i człowiekiem. Jest szkołą braterstwa i solidarności, wyrażanych w prostym geście łamania chleba oraz miejscem doświadczania pojednania i pokoju – podkreślił abp. Wiktor Skworc.

Radio eM Homilia abp. Wiktora Skworca cz. II

Przypomnijmy, porozumienia jastrzębskie podpisano 3 września, ok. 5.40 rano, po wielogodzinnych negocjacjach. Do strajku od 28 sierpnia przyłączyło się ponad 50 zakładów pracy, z czego połowę stanowiły kopalnie. Międzyzakładowy Komitet Strajkowy w KWK Manifest Lipcowy w swoich postulatach zawarł m.in. wolne soboty i niedziele dla wszystkich pracowników, czy przyznanie deputatów węglowych dla wszystkich pracowników kopalń.

40-lecie podpisania porozumień uczczono Mszą św. w katowickiej katedrze oraz Nadzwyczajną Sesją Walnego Zebrania Delegatów Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Zabrzu.

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama