W kurii archidiecezji warmińskiej odbyła się konferencja prasowa poświęcona zbliżającym się uroczystościom odpustowym w sanktuarium NMP w Gietrzwałdzie.
W tym roku obchodzimy 143. rocznicę objawień NMP w Gietrzwałdzie i 54. archidiecezjalne dożynki.
Uroczystości rozpoczną się w sobotę 12 września o godz. 18 Mszą św. połączoną z Nieszporami ku czci Matki Bożej Gietrzwałdzkiej. Główna Eucharystia - pod przewodnictwem bp. seniora diecezji drohiczyńskiej Tadeusza Pikusa - na gietrzwałdzkich błoniach odbędzie się w niedzielę 13 września o godz. 11.
- Maryja podczas objawień wzywała do nawrócenia, pokuty i do modlitwy różańcowej. To orędzie jest nieustannie aktualne w każdym wymiarze. Celem naszych działań duszpasterskich jest nie tylko przywoływanie orędzia Matki Bożej, ale przede wszystkim ukazywanie jego aktualności. Ówczesne problemy człowieka i dzisiejsze są bardzo do siebie podobne. Nadal potrzebujemy nawrócenia i modlitwy. Dobrze, że mamy takie uroczystości jak odpust w Gietrzwałdzie - mówił ks. Michał Tunkiewicz, dyrektor wydziału duszpasterskiego warmińskiej kurii.
- Prosimy wszystkich uczestników o zabranie ze sobą maseczek i płynów do dezynfekcji rąk oraz o zachowanie bezpiecznej odległości. W tym roku przeorganizowaliśmy błonia gietrzwałdzkie. Sektory dla pielgrzymów zostały dodatkowo podzielone na mniejsze podsektory, by graniczne linie były widoczne dla uczestników, by każdy w gronie rodzinnym czy pielgrzymkowym mógł czuć się bezpiecznie - informowała Sylwia Powierża, dyrektor biura rektora gietrzwałdzkiego sanktuarium.
Uroczystości niedzielne będą transmitowane przez TVP 3 Olsztyn, Radio Olsztyn oraz na stronie internetowej archidiecezji warmińskiej.
Ruch pojazdów
Jak co roku do Gietrzwałdu przyjedzie liczna grupa wiernych. Z myślą o nich porządku na drogach będzie pilnowała policja. Nadkomisarz Piotr Godlewski wyjaśniał, jak będzie zorganizowany ruch pojazdów w dniu niedzielnych uroczystości.
- Pierwszym wjazdem od strony Olsztyna wjeżdżają tylko autobusy MPK i autokary przewożące pielgrzymów. Drugi wjazd jest przeznaczony dla samochodów dojeżdżających od strony Ostródy. Trzeci wjazd, czyli pierwszy od strony Ostródy, nie będzie dostępny dla kierowców. Będzie to wjazd awaryjny przeznaczony dla służb porządkowych, straży pożarnej i pogotowia - wyjaśniał. Kierowcy jadący od strony Olsztyna do Gietrzwałdu będą mogli dotrzeć na uroczystości, kierując się na Woryty, by dojechać do parkingów powyżej sanktuarium.
- Po uroczystościach wszystkie pojazdy będą kierowane z górnych parkingów do skrzyżowania w Gietrzwałdzie, stąd w prawo lub w lewo, w zależności od tego, czy kierowcy będą chcieli jechać w kierunku Ostródy, czy Olsztyna - mówił nadkomisarz Godlewski. - Oprócz tego będziemy starali się zapewnić bezpieczeństwo pieszym - podkreślał. - Proszę wiernych, by zachowywać reżim sanitarny. Proszę, by wszyscy stosowali się do poleceń służby organizatora i policji - mówił.
Komunikacja publiczna
- Jak co roku zapewniamy możliwość dojazdu z Olsztyna na uroczystości w Gietrzwałdzie. Warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa wsiadanie odbywać się będzie wyłącznie na przystankach początkowych. Pojazdy nie będą zatrzymywać się na pozostałych przystankach. Na potrzeby pielgrzymów zostaną uruchomione specjalne połączenia, linie G-1 i G-2 - podkreślała Sylwia Powierża, dyrektor biura rektora gietrzwałdzkiego sanktuarium.
Dojazd do Gietrzwałdu
Zgodnie z rozkładem linii G-1 i G-2 co 15-20 minut w godz. ok. 7.30-10.10/10.30 z następujących przystanków:
Powrót z Gietrzwałdu
Kursy linii G-1 i G-2 od ok. 10.40 do ok. 15.30 - kursy co 15-20 minut. Obowiązują wszystkie przystanki na trasach linii:
- Ze względów bezpieczeństwa przy wsiadaniu prosimy o stosowanie się do poleceń służb porządkowych i kierowców oraz o zakrywanie ust i nosa podczas przejazdu i oczekiwania na przystanku. Obowiązują ograniczenia liczby pasażerów w pojazdach zgodnie z aktualnymi przepisami. Przed wyjazdem prosimy o zaopatrzenie się w bilety na przejazd. W dniu odpustu sprzedaż prowadzona będzie wyłącznie w biletomatach. Obowiązuje taryfa jak na terenie Olsztyna. Ważne pozostają wszelkie ulgi oraz posiadane bilety okresowe. Policja wraz z inspektorem sanitarnym i pracownikiem komunikacji miejskiej będą kontrolować autobusy MPK wyjeżdżające z Olsztyna do Gietrzwałdu, by pasażerowie przestrzegali wytycznych sanitarnych dotyczących podróżowania komunikacją publiczną - wyjaśniała Sylwia Powierża.
Pielgrzymki piesze
Ksiądz Jarosław Dobrzeniecki, koordynator pielgrzymki, przekazał wytyczne i wskazania dotyczące organizacji pieszej pielgrzymki do Gietrzwałdu na uroczystości odpustowe. - Zmieniliśmy zasady pielgrzymowania w tym roku. Nie będzie jednej centralnej pielgrzymki, gdzie w jednym miejscu gromadziło się tysiące osób. W tym roku można się zapisać wyłącznie w poszczególnych parafiach. Nie można na nią wyruszyć bez wypełnienia tego obowiązku - podkreślał koordynator.
Grupy pielgrzymkowe wyruszają z parafii (stan na 8 września):
Ze względu na wytyczne zabraniające dużych skupisk ludzi, w grupie może być maksymalnie 150 pątników. Podczas trasy pielgrzymowania nie będzie postojów. Podczas pielgrzymowania każdy pątnik powinien posiadać przy sobie dokument tożsamości. Wszyscy uczestnicy otrzymają stosowne identyfikatory. Opiekunowie osób niepełnoletnich zobowiązani są do posiadania przy sobie zgody rodziców/opiekunów prawnych dziecka, że w czasie pielgrzymki sprawują opiekę nad dzieckiem.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.
"Musimy odpowiednio zwiększyć liczbę personelu w brygadach zmechanizowanych".
Podczas godzinnego przemówienia Trump w większości ponowił swoje wyborcze obietnice.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.