Niemal 30 wydarzeń - spektakle teatralne, baletowe, koncerty i wystawy - znajdą się w programie 14. edycji Festiwalu Kultury Chrześcijańskiej, który w dniach 7-21 listopada odbędzie się w Łodzi. W imprezie wezmą udział artyści z 11 krajów.
Mottem tegorocznego Festiwalu są słowa Czesława Miłosza z wiersza "Piękna pani" - "Piękno jest jednym z komponentów świata".
"Jest to czas łaski, wyciszenia, czas zachwytu pięknem. To wszystko, co nas otacza w ostatnich czasach dodatkowo pompowane przez media, powoduje, że człowiek czasami ma wszystkiego dosyć. A to ma być czas radości. Potrzebujemy piękna, bo bez niego świat staje się płaski, nieludzki" - powiedział we wtorek PAP dyrektor Festiwalu ks. Waldemar Sondka.
Podkreślił, że na tegorocznej imprezie gościć będą artyści z 11 krajów m.in. z Czech, Niemiec, Francji, USA, a nawet Zambii w bardzo różnym repertuarze. W programie są zarówno przedstawienia teatrów dramatycznych, spektakle baletowe, ale także koncerty: folkowe, jazzowe, reagge a także muzyki klasycznej.
"Ten festiwal ma charakter interdyscyplinarny i widzowie będą mogli wybrać to, co najbardziej ich porusza. Oferta jest tak duża, że każdy może znaleźć coś dla siebie" - dodał ks. Sondka.
Wydarzenia odbywać się będą m.in. w kościele środowisk twórczych, Teatrze Powszechnym, Centralnym Muzeum Włókiennictwa, Łódzkim Domu Kultury i Opus Film.
Tradycyjnie festiwal zainauguruje w niedzielę 7 listopada zaduszkowa msza św. za zmarłych twórców kultury, której przewodniczył będzie metropolita łódzki abp Władysław Ziółek. Po mszy odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Rodzińskiego z Krakowa pt. "Droga Krzyżowa".
Na Festiwalu wystąpi m.in. Teatr Witkacego z Zakopanego, który pokaże przedstawienie "Don Kichot uleczony" w reż. Bartłomieja Wyszomirskiego i Wrocławski Teatr Lalek ze spektaklem "Franciszek sen everymana" w reż. Jolanty Donejko.
Wrocławski Teatr Pantomimy pokaże tryptyk "Osąd" w reż. Jerzego Kaliny, Leszka Mądzika i Pawła Passiniego a ze spektaklem baletowym "Alexanderplatz" wystąpi Polski Teatr Tańca - Balet Poznański. Łódzki Teatr Logos pokaże m.in. "Miłość" wg tekstów Iredyńskiego w reż. Marka Kasprzyka.
Festiwal będzie bogaty w wydarzenia z różnych gatunków muzycznych. Z koncertem pieśni gospel wystąpi Gospel Power Soul z USA. Zagra także kwartet akordeonowy Harmonia z Ukrainy, a Paweł Kowalski wystąpi z recitalem fortepianowym z okazji Święta Niepodległości 11 listopada, 200. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina oraz 150. rocznicy urodzin Ignacego Paderewskiego.
Zaplanowano także koncerty jazzowe grup Paweł Kaczmarczyk Audiofeeling Band oraz No Limit, którą tworzą artyści z Austrii, Niemiec i Słowacji. Wystąpią także Maleo Reggae Rockers oraz Ponitran (Słowacja) i Jan Karpiel-Bułecka. Po tytułem "Ikona - słowo, droga, modlitwa" w Centralnym Muzeum Włókiennictwa otwarta zostanie wystawy ze zbiorów Muzeum Ikon w Supraślu.
Na zakończenie Festiwalu, 21 listopada, z koncertem muzyki afrykańskiej wystąpi Sakala Brothers z Zambii.
W tym roku organizatorzy przygotowali 14 tys. bezpłatnych zaproszeń. Można się będzie po nie zgłaszać od soboty 30 października do biura festiwalu, działającego przy kościele środowisk twórczych w Łodzi.
Festiwal Kultury Chrześcijańskiej zorganizowany został w Łodzi po raz pierwszy w1997 roku, z okazji 10-lecia istnienia Teatru Logos. Impreza należy do światowej sieci Festiwali Muzyki Sakralnej.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.
Owijają się wokół nich i wpływają niekorzystnie na ich działanie.