Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że być może w czwartek razem z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem ustali, jakie umowy zostaną podpisane podczas wizyty w Polsce prezydenta Dimitrija Miedwiediewa.
Ławrow rozpoczyna dwudniową wizytę w Warszawie w środę wieczorem. Na czwartek zaplanowany jest jego udział - wraz z Radosławem Sikorskim - w posiedzeniu Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej, a także spotkanie z prezydentem Bronisławem Komorowskim.
"W tej chwili przygotowujemy wizytę prezydenta Miedwiediewa w Polsce. Być może jutro (podczas spotkania z Ławrowem - PAP) określimy, które umowy zostaną podpisane podczas wizyty prezydenta (Miedwiediewa)" - powiedział w środę Sikorski w wywiadzie dla radiowej Trójki.
Prezydent Rosji ma złożyć wizytę w Polsce 6 grudnia.
Sikorski zaznaczył, że Polska i Rosja mają sprawy, które różnią oba kraje, zarówno historyczne, jak i obecne. "Jest sporo do omówienia. Tym bardziej, że jeszcze wychodzimy z okresu bardzo złych stosunków" - podkreślił minister.
Ocenił, że rejestr spraw załatwionych między Polską a Rosją z każdym kwartałem rośnie. Jako przykład podał przyjętą przez polski rząd umowę gazową z Rosją. Nazwał ją "satysfakcjonującą dla obu stron".
"Dla Rosji, bo sprzeda więcej gazu i to bez jakiś szemranych pośredników, a dla nas, bo będziemy mieli umowę bezpośrednio z producentem bez klauzuli reeksportu (...) Zgodnie z prawem europejskim polska państwowa firma będzie zarządzała tranzytowym rurociągiem jamalskim" - zauważył szef polskiej dyplomacji.
Sikorski był też pytany o ostatnią wizytę Ławrowa w Polsce we wrzseśniu, podczas której był on gościem dorocznej narady polskich ambasadorów. "To jest normalna praktyka. To była uprzejmość wyświadczona przez ministra Ławrowa naszym dyplomatom" - ocenił.
Zadaniem Komitetu Strategii Współpracy Polsko-Rosyjskiej jest uzgadnianie strategicznych aspektów współpracy przed spotkaniami najwyższych władz obu krajów. Komitet został powołany w 2002 roku, po oficjalnej wizycie w Polsce ówczesnego prezydenta Rosji Władimira Putina.
Ojcowie paulini przedstawili sprawozdanie z działalności sanktuarium w ostatnim roku
Walki trwały na całej długości frontu, na odcinku około tysiąca kilometrów.
Polacy byli drugą najliczniejszą grupą narodowościową spoza Portugalii.
Na plac przybył po nieszporach, które odprawił w bazylice watykańskiej.